Ahilik kültürü haftasi basliyor!

Sanayi ve Ticaret Bakanliginin koordinasyonunda Ahilik kültürünün tanitilmasi, esnaf ve sanatkârlar ile bunlarin örgütlerinde yasatilmasi ve gelecek kusaklara aktarilmasi ile çalisma ve faaliyetlerinin degerlendirilmesi için her yil Eylül ayinin üçüncü Pazartesi günü baslayip yedi gün sürecegi belirlenen Ahilik Kültürü Haftasi kutlamalari 20 Eylül`de basliyor.

Ahilik kültürü haftasi basliyor!
24. Ahilik kültür haftasi etkinlikleri 20 Eylül Sali günü saat 10.00’da Cumhuriyet Parkindaki Atatürk anitina çelenk sunulmasiyla baslayacak.
Saat 10.15’de ise Yunus Emre Konferans Salonunda yapilacak kutlama programi Saygi durusu ve Istiklal marsinin okunmasiyla baslayacak. Esnaf ve Sanatkarlar Odalari Birligi Baskani Ahmet Yenilmez’in konusmasinin ardindan KMÜ ögretim görevlisi Onur Aykaç ahiligin tarihçesi hakkinda bilgi verecek. Belediye Baskani Kamil Ugurlu ve Vali Süleyman Kahraman’in konusmalarinin ardindan Sed Kusatma töreni yapilacak. Programda ayrica ilin Ahisi seçilen Kadir Kaymaz’a plaket ve ödülü verilecek. Yilin ahilerine tesekkür belgesi ve plaketlerinin verilmesinin ardindan esnaf dostu polise de plaket verilecek. Buradaki tören siir ve kompozisyon dalinda dereceye giren ögrencilere ödüllerinin verilmesiyle son bulacak. Daha sonra Ismetpasa, Gazipasa ve Samkapi caddelerini kapsayan Ahilik yürüyüsü yapilacak. Saat 13.00’deyse Anadolu Ajansi’nin “Karaman Fotograflari Sergisi” Esnaf Odalari Birligi binasinda açilacak.
Ahilik haftasinin baslamasi nedeniyle Bilim, Sanayi ve Teknoloji Il Müdürü Fikri Küçüktopçu yaptigi açiklamada, “Bakanlikta Ahilik kutlamalari merkez yürütme kurulu, illerde mülki idare amirinin veya görevlendirecegi yardimcisinin baskanliginda; il sanayi ve ticaret müdürü, il milli egitim müdürü, il kültür ve turizm müdürü, il gençlik ve spor müdürü ile belediye, üniversite, ticaret odasi, sanayi odasi veya ticaret ve sanayi odasi, esnaf ve sanatkârlar odalari birligi, esnaf ve sanatkârlar kredi ve kefalet kooperatifleri temsilcileri dogal üye olmak üzere, mülki idare amirinin belirleyecegi ilgili kurum ve kuruluslarin katilimi ile Il kutlama komitesi olusturularak yapilacak kutlamalar programlanmaktadir. Bu yilda belirlenen programa göre Ilimizde de 20 Eylül ile 25 Eylül 2011 tarihleri arasinda bir dizi etkinlik gerçeklestirilecektir. Ahilik teskilati ahlâk, akil, bilim ve çalisma olmak üzere dört temel esas üzerine kurulmustur. Bu sivil toplum kurulusu yüzyillar boyunca bütün esnaf ve sanatkârlara yön vermis, onlarin isleyisini düzenlemistir. Ahilik; ekonomik faaliyette bulunmayi, is ve çalisma hayatinda dayanisma ve isbirligini önemli bir deger olarak görmüs, iyi isler yapmayi, sahasinda ilerlemeyi, toplumsal görev ve sorumlulugun icaplari arasinda saymistir. Ahi teskilatinda kalite anlayisi, müsteri odakli üretim ve her kademede yürütülecek egitim anlayisindan geçmektedir. Mal ve hizmet üreten ahiler her seyden önce müsteri isteklerini göz önüne almak zorundaydilar. Kaliteli mal ve hizmet üretimi, iyi egitilmis çirak, kalfa ve ustalardan olusan personel kadrosuyla saglanirdi. Ahilikte katilim ve paylasim esasti, Üretilen kaliteli mal ve hizmeti ucuza satmak esasti. Israf, haram oldugu ve maliyetleri arttirdigi için yasakti. Üretilen mal ve hizmetlerde sifir hata esasti. Ticaret ahlâkinda yapilmasi istenmeyen hususlarda vardi, bunlar; Hileli ve çürük mal satmamak, Sahte ve kalitesiz mal üretmemek, Baskasinin malini taklit etmemek, Müsteriden fazla para almamak, Eksik tartmamak ve bozuk terazi kullanmamakti. Bu yapilanmanin her devirde çok büyük bir önem arz ettigi düsüncesiyle esnaf ve sanatkârlarimiz basta olmak üzere, bütün halkimizin Ahilik Kültürü Haftasi'ni kutluyorum” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285