banner339

ALES Basvurulari Pazartesi Basliyor

Akademik Personel ve Lisansüstü Egitimi Giris Sinavi (ALES) ilkbahar dönemi basvurulari 11-20 Mart 2013 tarihleri arasinda yapilacak

ALES Basvurulari Pazartesi Basliyor

ÖSYM’den yapilan açiklamaya göre; yüksekögretim kurumlarinda ögretim görevlisi, okutman, arastirma görevlisi, uzman, çevirici ve egitim ögretim planlamacisi kadrolarina açiktan veya ögretim elemani disindaki kadrolardan naklen atanabilmek için ve Türkiye’de bir lisansüstü egitimi programinda ögrenim görmek için ALES’e girmek gerekiyor.
Güzel Sanatlar Fakülteleri ile Konservatuarlara alinacak yüksek lisans, sanatta yeterlik ve doktora ögrencilerinden ALES’e girmis olma kosulu aranmiyor, ALES sonuçlari degerlendirmeye tabi tutulmuyor.
Yüksekögretim kurumlarinin ögretim elemani ihtiyacinin karsilanmasi amaciyla, lisansüstü ögrenimi görmek üzere yurt disina gönderilecek adaylarin seçiminde de bu sinavin sonuçlari kullanilacak. Bu yolla yurt disinda lisansüstü ögrenim görmek isteyen adaylarin da bu sinava girmeleri gerekiyor.
Mecburi hizmet yükümlülügü olmaksizin, kendi imkanlariyla yurt disinda lisansüstü ögrenim göreceklerin bu sinava girme zorunlulugu ise bulunmuyor. Sinava, bir lisans programindan mezun olabilecek durumda bulunanlar, lisans programini bitirenler ile denklik belgesi almis olmak kaydiyla yurt disinda lisans egitimi görmüs olanlar basvurabilecek.
ALES’e yabanci uyruklular da girebilecek. Adaylar, 2013-ALES Ilkbahar Dönemi Kilavuzu ile aday basvuru formuna basvuru tarihleri içinde ÖSYM’nin //www.osym.gov.tr internet adresinden ulasabilecek.
Posta

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285