Altin Aldi Basini Gitti. Vatandasda, Esnafda Ne Yapacagini Sasirdi

Altinin ons fiyatinin bin 770 dolara kadar çikmasiyla çeyrek altin 165 liraya yükseldi. Altinin grami da ilk kez 100 lirayi gördü.

Altin Aldi Basini Gitti. Vatandasda, Esnafda Ne Yapacagini Sasirdi

Altinin sürekli yükselmesi hem vatandasi, hem de kuyumcu esnafini sikintiya düsürüyor. Elinde altini olan vatandas, bozdurmak için kuyumcularin kapisina dayanirken, kuyumcu da altin fiyatinin sürekli yükselmesi nedeniyle nakit sikintisi yasiyor.
Ilimizde görüstügümüz bazi kuyumcu esnafi, eskiden dügün sezonunda 100-200 gram altin alan vatandasin simdilerde 20-50 gram altin almakta bile zorlandigini bu nedenle kimi vatandaslarin dügünlerini seneye bile ertelediklerini söylediler.
Yatirim yapmak amaciyla altinin grami ucuzken alinan altinlar simdilerde yine yatirim amaciyla bozdurulmak isteniyor. Kuyumcu esnafi kendilerinin de vatandasin da altin alirken veya satarken acaba yarin ne olacak tereddütü yasadigini ifade ederek, “Altinin fiyatinin yarin ne olacagini kimse tahmin edemiyor. Bugün yüksek olan yarin düsebiliyor. Yâda tam tersi olabiliyor. O yüzden bizde, vatandasta ne yapacagimizi sasirmis durumdayiz. Eskiden vatandas akrabalarinin dügünlerinde takmak için 50–60 TL’ye aldiklari çeyrek altini bugün 160 TL’ye alirken acaba tereddütü yasiyor. Çünkü altinin fiyati saati saatine tutmuyor. Böyle giderse altin yatirim araci olmaktan çikip sadece vitrinleri süsleyen bir aksesuar olacak. Çünkü vatandasin alim gücü ne yazik ki yüksek fiyatlar nedeniyle düstü” diye konustular.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285