Altin Çilekler Hasat Ediliyor

Ilimizde alternatif ürünlerin çiftçilerimiz arasinda yayginlastirilmasi amaciyla üretimi desteklenen “yer kirazi” diger adiyla “altin çilek” bitkisi mevsim sartlarina bagli olarak çiçeklenme dönemini tamamlamis ve meyve olusum dönemine girdi.

Altin Çilekler Hasat Ediliyor

Hasat döneminin yaklastigi bu dönemde Tarim Il Müdürlügü teknik elemanlari tarafindan ilgili çiftçilere ait üretim alanlari sürekli kontrol edilerek destek saglaniyor.
Gida, Tarim ve Hayvancilik Il Müdürü Ismail Uluad konuyla ilgili yaptigi açiklamada, “Meyveleri hem taze hem kurutularak yenebilen yer kirazi oldukça genis kullanim alani olan bir bitkidir. Sahip oldugu bol aroma ve mayhos tadindan dolayi meyvesi, pastacilikta ve marmelat yapiminda kullanilmaktadir. Taze olarak yenebilecegi gibi meyve salatalarinda, tatlilarda ve turtalarda da kullanilmakta ayni zamanda meyvesi kurutularak da pazarlanabilmektedir. Yurt disinda çesitli hastaliklarin tedavisinde uzun yillardir kullanilan bir bitki olmasinin yaninda besin degerlerinin çok yüksek olmasi ve içerigindeki kalsiyum sebebiyle özellikle okul öncesi çocuklarin beslenmesinde de kullanilan yer kirazi düsük kalorisi ve yüksek lifli yapisi nedeniyle zayiflama ve diyet kürlerinde yer almaktadir.
Tüm bu sayilan nedenlerle Ilimizde alternatif ürünler arasinda önemli yere sahip olabilecegini düsündügümüz bu ürünün çiftçilerimize tanitilmasi amaciyla farkli köylerde örnek üretim alanlari olusturulmasi için Il Özel Idaremizin katkilariyla altin çilek fidesi dagitimi yapilmistir. Yetistiriciligi yapilan yer kirazinin çiftçilerimiz tarafindan tanindikça üretim miktari ve verimi giderek artacagini düsünmekteyiz” dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285