banner339

Anadolu Merinosu Koç’lar Sahiplerini Buldu

Gida, Tarim ve Hayvancilik Bakanliginin Hayvanciligimizi gelistirmek ve desteklemek amaciyla yürüttügü “Koyun ve Keçilerde Verimliligi Arttirma Projesi” kapsaminda Ilimizde bulunan koyunlarda et ve süt verimini artirmak, bir dönemde alinan kuzu sayisini çogaltmak amaciyla Kâzimkarabekir Kaymakami Kamil Güzel, Il Gida, Tarim ve Hayvancilik Müdür vekili Refik Kiraz, Hayvan Sagligi, Yetistiriciligi ve Su Ürünleri Sube Müdür Osman Sezer, Kâzimkarabekir Ilçe Müdürü Bülent Çali ile yetistiricilerin katilimi ile Kâzimkarabekir ilçesine bagli köylerinde küçükbas hayvancilik yapan 18 üreticimize 39 bas Anadolu Merinosu koç dagitimi yapildi.

Anadolu Merinosu Koç’lar Sahiplerini Buldu
Törende Hayvan Sagligi, Yetistiriciligi ve Su Ürünleri Sube Müdür Osman Sezer yaptigi konusmada, “Öncelikli olarak Koyun-Keçi Yetistiricileri Birligine üye olan üreticilerden belirlenen koyunculuk isletmesi sahiplerine Anadolu merinosu koçlar, kura ile belirlenerek dagitilmistir. Proje kapsaminda dagitilan koçlarin 1 yil süre ile sigortalari yapilacak olup sigorta kapsaminda ölümleri halinde bedelleri ödenecektir. Üreticiler aldiklari koçlari 3 yil süre ile sürülerinden çikarmayacaklardir. Koçlarin saglik durumlari, Il ve Ilçe Müdürlüklerimizde görevli Veteriner Hekimler tarafindan düzenli olarak kontrol edilecektir. Üç aylik dönemlerle üreme durumlari tespit edilerek, Gida, Tarim ve Hayvancilik Bakanligina bildirerek koçlarin takibi yapilacak” dedi.
Il Gida, Tarim ve Hayvancilik Müdür vekili Refik Kiraz’da yaptigi konusmada “Ilimiz hayvancilik sektörünün gelismesini ve büyümesini hizlandirmak, yetistirilen ürünlerin rekabet gücünü, verim ve kalitesini artirmak, yetistiricilerin yasam ve hayat standartlarinin yükseltilmesine katkida bulunmak amaciyla çiftçilerimize hayvancilik destekleme ödemeleri kapsaminda 2003–2010 yillarinda 54 milyon TL hayvancilik destegi ödenesi yapilmis, Bakanligimiz ve Il Özel Idaresi Kaynaklarindan 94 üreticimize 157 bas Anadolu merinosu koç verilmistir. Bakanligimizca yapilan 2011 yili destekleme ödemeleri devam etmektedir. Ilimiz tariminda önemli bir yere sahip olan ve küçükbas hayvan yetistiriciliginin gelismesini ve büyümesini tesvik etmek için Ilimizde koyun yetistiriciliginin yogun olarak yapildigi Kâzimkarabekir ilçemizde mevcut sürülerinin et, süt, yapagi yavru verimlerinin arttirilmasi amaciyla Gida, Tarim ve Hayvancilik Bakanligi kaynaklari ile 39 bas Anadolu Merinosu Koçu Ankara Ili Polatli ilçesinde bulunan Polatli Tarim Isletmesinden temin edilerek, Kazimkarabekir Ilçemize bagli köylerinde küçükbas hayvancilik yapan 18 üreticiye ücretsiz olarak dagitimi yapilacaktir” diye konustu.
Proje hakkinda bilgi veren Kâzimkarabekir Kaymakami Kamil Güzel’de “Hayvan yetistiricilerin elindeki düsük verimli koyun irkinin süt veriminin artirilmasina yönelik olarak Kâzimkarabekir Gida, Tarim ve Hayvancilik Ilçe Müdürlügü tarafindan Kaymakamligimizin destekleriyle hazirlanan Koyunculugu Gelistirme Projesi çerçevesinde süt ve et verimi yüksek Anadolu Merinosu Koçlari koyun sürülerine katilarak yapilacak melezlemede koyun popülâsyonunun süt ve et verimini artirarak üreticiye ek gelir kaynagi saglamak amaciyla, ilçemizde en az 150 bas hayvani bulunan 18 aileye, 3 yil satmamak ve baskasina vermemek sartiyla, ücretsiz ve sigortali olarak 39 bas Anadolu merinos koçu dagitilmistir. Hayvanciligin gelistirilmesi için Devletimiz her zaman üreticinin yaninda olacaktir” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285