Aniz Yanginlarina Dikkat

Karaman Belediyesi Itfaiye Müdürlügü bir açiklama yaparak, hava sicakligi ile birlikte artan aniz ve ot yanginlarina karsi çiftçileri ve vatandaslari uyardi.

Aniz Yanginlarina Dikkat

Gün içerisinde meydana gelen yangin olaylarinda aniz, mera ve otluk alan yanginlarinin çogaldigina dikkat çeken ve aniz yakmayi “çevre katliami” olarak degerlendiren Itfaiye biriminden sorumlu baskan yardimcisi H.Osman Ünüvar, aniz yanginlarinin toprak verimliligini düsürdügünü belirtti. Ayrica bu yil yagisin çok olmasi nedeniyle, otlarin geçen seneye oranla yangin riskini daha fazla arttirdigini ifade ederek sunlari söyledi: “Çiftçilerimiz tarafindan bazi yararlar umularak özellikle toprak islemeyi kolaylastirma böcek ve diger zararlilari yok edip bitki hastaliklarini önleme, toprak verimini artirma gerekçeleri ile hasat sonunda tarlada kalan ürün artiklarinin, yani anizlarin yakildigi bilinmektedir. Oysa topragin en önemli kismini bitki artiklarinin çürümesi sonucu meydana gelen organik maddeler teskil etmektedir. Yakilan anizla birlikte çikan duman hava kirliligini artirmakta, atmosferdeki karbondioksit oranini yükseltmekte ve yol kenarinda yakilan anizlar da karayollarinda görüs mesafesini kisaltarak ölümle biten trafik kazalarina sebep olmaktadir. Itfaiye olarak bizimde yanginlara müdahalelerimizi geciktirmekte ve hayati öneme sahip yanginlara müdahaleyi de zorlastirmaktadir. Bu nedenle çevremizi ve topragimizi korumak ve hayati öneme sahip yanginlara müdahaleyi zorlastirmamak için aniz yanginlarina son verilmelidir.” dedi.
Vatandaslarin yangin olayini hemen Itfaiye Müdürlügü’nün Alo 110 hattina haber vermeleri konusunda da uyarilarda bulanan yetkililer, dikkatsizce yakilan ot ve aniz yanginlari Itfaiye Müdürlügüne geç haber verilmesi durumunda civardaki evlere siçrayip büyük çapta zararlar verebilecegini de sözlerine ekledi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285