banner329

"Arabaşı Gecesi" Etkinliğinde Bir Araya Geldiler

Karaman Esnaf ve Sanatkârlar Karma Odası tarafından geleneksel arabaşı gecesi etkinliği düzenlendi.

"Arabaşı Gecesi" Etkinliğinde Bir Araya Geldiler

Kent merkezindeki bir düğün salonunda yapılan etkinliğe; KESOB Başkanı Selahaddin Pekoğlu, Esnaf Odaları Başkanları; Mehmet Karaduman, Cemalettin Canuylasi, Mehmet Kılınç, Alaaddin Divleli, Şabettin Koçyiğit, Ali Rıza Özkan ile esnaflar katıldı.

 Etkinlikte birlik ve beraberlik mesajı veren Karma Oda Başkanı Mehmet Karaduman konuşmasında, ‘’Yakın döneme kadar köylerimizde ve mahallelerimizde olan ancak, son dönemde giderek azalan ‘Oda kültürü’nü kent merkezindeki esnaflarımız arasında canlı tutmak maksadıyla bu etkinliği her yıl geleneksel olarak düzenliyoruz. Esnafın bir vesileyle toplanmasını sağlayarak birlik ve beraberliğe imkân sunmaya gayret ediyoruz’’ sözlerine yer verdi.

Hem geleneğin yaşatılması hem de birlik ve beraberliği pekiştirmek adına güzel bir etkinlik gerçekleştiğini söyleyen KESOB Başkanı Pekoğlu ise, ‘’Bizlere bu kaynaşma ortamını sağlayan Karma Oda Başkanımız Mehmet Karaduman’a ve yönetimine teşekkür ediyorum’’ dedi.

 Türk toplumunun Orta Asya’dan günümüze birçok toplum ile kültür alış verişinde bulunduğunu söyleyen Başkan Pekoğlu konuşmasında; ‘’Zamanla Anadolu’ya yerleşen Türk toplumu, gerek göçebelik sürecinde gerekse belirli dönem yaşadığı bölgelerdeki yeme-içme kültürünü de beraberinde getirmiştir. Bu getirilen kültür Türk mutfak kültürünü zenginleştirdiği gibi özellikle çorba çeşitlerinin çoğunluğunda gelenekler, alışkanlıklar korunmuştur. Arabaşı çorbası da ekmek yerine halen eskiden olduğu gibi soğuk hamurla birlikte tüketildiğinden bu korunmuş çeşitlerden biridir. Arabaşı, göç yolculukları sırasında av yolu ile elde edilen et ve unu kullanmak suretiyle Türk kadınının ortaya çıkardığı bir lezzet olarak bilinir. Asırlardır sofrayı bereketlendireceği düşünülerek, ailelerin kendileri için yaptığı bir öğün yemeği olmaktan çıkıp misafir ağırlamada önemli bir menü olmuştur. Bugün, Ahîliğin günümüzdeki temsilcileri olan esnaflarımızın böylesi kadim bir kültür etrafında toplanarak ağırlandığı etkinlikte hasret giderip hasbıhal ettik. Emeği geçenlere ve etkinliğe katılan esnaflarımıza şükranlarımı sunuyorum’’ ifadelerine yer verdi.

Program sonunda etkinliğe destek verenlere teşekkür plaketi verildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285