banner339

Asçi Kadir Kaymaz Yilin Ahisi Seçildi

Ahilik haftasi etkinlikleri ilimizde düzenlenen törenlerle kutlandi.

Asçi Kadir Kaymaz Yilin Ahisi Seçildi
Ilk program Cumhuriyet Parki’ndaki Atatürk anitina çelenk konulmasiyla basladi. Yunus Emre Konferans Salonunda yapilan kutlama programina Vali Süleyman Kahraman, Garnizon Komutani Albay Selçuk Boz, Milletvekili Mevlüt Akgün, Belediye Baskani Kamil Ugurlu, Esnaf Odalari Birligi Baskani Ahmet Yenilmez, Protokol üyeleri ile vatandaslar katildi.
Törenin açilis konusmasini yapan Esnaf ve Sanatkarlar Odalari Birligi Baskani Ahmet Yenilmez, “Ahilik iyi ahlakin, dogrulugun, kardesligin, yardimseverligin, kisacasi bütün güzel meziyetlerin birlestigi bir sosyal ekonomik, ahlak, egitim, bilim, teskilatlanma, kalite, standart, üretici tüketici iliskisi ve yönetimden olusmaktadir. Ahilik teskilatinin kurucusu iktisatçi filozof Ahi Evran’dir. Ahilik Haftasi kutlamalarinda bize desteklerini esirgemeyen basta Karaman Valimiz Süleyman Kahraman olmak üzere Belediye Baskanimiz Kâmil Ugurlu’yu ve tüm emegi geçenlere tesekkür ediyorum" dedi.
Belediye Baskani Kamil Ugurlu, Milletvekili Mevlüt Akgün’ün konusmalarinin ardindan kürsüye gelen Vali Süleyman Kahraman ise, “Ahilik sadece esnaf arasinda degil, tüm dünyada huzuru tesis etmeye yönelik bir siyasal bir yapidir. Gerek yapilanmasi, gerek ortaya koydugu degerler ve kurallar bu siyasal yapinin temel hedefinin mükemmel ve müreffeh bir toplum insa etme anlayisiyla olusturuldugunu görüyoruz. Bu kurum bize gösteriyor ki sadece kendini düsünen bir insan, sadece kendini düsünen bir toplum asla mutlu olamaz ve baskalarini da mutlu edemez. Mutlu olmanin, müreffeh olmanin en temel sarti bu mutlulugu, bu huzuru baskalari içinde isteyebilmektir. Hatta baskalarinin mutlulugu ugruna kendi arzularindan vazgeçebilmektir. Bir toplumun parçasi oldugunu hissetmeden, bir insan nasil kemâle erer. Ahlâki esyaya degisen bir insan nasil mutlu olur. Iste ahilik ecdadimizin nasil kemale erdigini gösteren bir kurumdur. Mutlu bir hayatin nasil insa edileceginin ipucudur. lini, kapisini, sofrasini baskalarina açan ecdadimiz, cömertligin, misafirperverligin en güzel örnegini vermis dünyaya. Yine ayni sekilde ecdadimiz gözüne, diline, beline sahip olarak fikri, dini, dili ne olursa olsun her milletten insanin takdirini kazanmis. Birligi aramayanlar birlikte olamaz. Dirligi aramayan dirlik bulamaz. Ecdadimiz birligi aradigi için, birlige inandigi için bir olmus ve bu yapiyi insa etmis. Ne mutlu bize ki önümüzde böylesine essiz bir örnek yapi var. Bizler böyle bir yapinin, böyle bir mananin mirasçilari olarak bu manayi, bu yapiyi yasatmakla mükellefiz. Günümüzdeki ticari hayati, ekonomik hayati göz önüne alirsak belki böyle bir yapiyi kurmanin zor oldugunu düsünebiliriz. Ama biz en azindan hayatimizi bu mana üzerine kurmanin gayretinde ve azminde olmaliyiz. Ahiligi kültürel bir deger olmanin ötesinde, sosyal, kültürel ve ekonomik bir kaynak olarak görmeli, her degerini hayatimiza bir kilavuz kabul etmeliyiz. Hâk ile sabir dileyip bize gelen bizdendir. Ilim, akil ve ahlak ile çalisip bizi geçen bizdendir, diyor Ahi Evran Hazretleri… Dilerim ki biz de bu zenginlige yeni zenginlikler katalim. Dilerim ki biz de ecdadimiz gibi cömert, misafirperver olalim. Dilerim ki biz de arzularimizi dizinleyip birligi ve dirligi bulalim… Dirligimiz ve birligimiz daim olsun diyor, hepinizi saygi ve sevgiyle selamliyorum” dedi.
Daha sonra ilin ahisi seçilen yillarin asçisi Kadir Kaymaz’a plaket ve ödülü Vali Süleyman Kahraman tarafindan verilirken yilin ahilisi seçilen esnaflara da ödülleri protokol üyelerince takdim edildi.
Program Ismet Pasa Caddesi üzerinde Ahilik yürüyüsü ile devam etti. Son olarak Karaman Esnaf ve Sanatkârlar Odalari Birligi binasinda düzenlenen “Karaman Fotograflari Resim Sergisi” açilisi gerçeklesti. Etkinlikler verilen kokteyl ile son buldu.
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285