Avrupa’daki Karamanli Dernek Baskanlari Il Genel Meclisi Baskani Bayir’i Ziyaret Etti

Ilimizde dogup büyüyen ve yasamlarini kazanmak amaciyla Avrupa’nin çesitli ülkelerine giden Karamanli hemserilerimizin bir araya gelerek kurduklari derneklerin baskanlari Il Genel Meclisi Baskani Mustafa Bayir’i ziyaret ettiler.

Avrupa’daki Karamanli Dernek Baskanlari Il Genel Meclisi Baskani Bayir’i Ziyaret Etti

Avrupa Çataklilar Dernegi Baskani Mustafa Koçak ile Hollanda Karamanlilar Dernegi kurucu üyesi Ali Yagci yaptiklari ziyarette gurbetçi vatandaslarimizin sorunlarini dile getirdiler.
Ziyaretin ana konusunun Karaman’i ve ülkemizi hem dünyada daha iyi tanitabilmek ve gurbetçi vatandaslarimizla Karaman arasinda köprü olusturacak yatirimlarin, sportif faaliyetlerin ve bilim alanindaki buluslarin Karaman’da kurulacak bir fuarda sergilenmesi ve bu fuarin ileride uluslar arasi bir boyuta tasinmasi amaci tasidigini belirten Avrupa Çataklilar Dernegi Baskani Mustafa Koçak, “Hollanda’da 45 bin Karamanli yasamakta, bu insanlardan Hollanda ekonomisine hayat veren birçok Karamanli is adami ve mütesebbis bulunmakta, gurbetçilerimizin üretmis olduklari ürünleri Karaman’da kurulacak bir tanitim fuarinda sergilemeleri Türkiye, Hollanda ve Karaman’imiz için çok önemli firsatlar doguracaktir.
Avrupa’nin birçok sehrinde  ve Hollanda ‘da yasayan birçok bilim insanimiz var, biz bunlarin birikimlerini Karaman’imiz insaninin hizmetine sunmak istiyoruz ayrica gurbetçi kardeslerimizin en çok geldikleri ay Temmuz ayinin 3.haftasidir. Bu hafta içerisinde Karaman’imizda GURBETÇILER GÜNÜ adi altinda bir gün düzenlensin, bu gün içerisine sportif müsabakalar yapilsin, bu müsabakalarda Avrupa’daki yasayan gurbetçi kardeslerimizin çocuklari ile Karamanli yavrularimiz, gençlerimiz yarissinlar, böylece kurulacak duygusal bag ile birlik ve beraberlik saglansin. Hollanda’ya gelen Karamanli isadamlarimiza ücretsiz tercümanlik hizmetleri vermek istiyoruz. Kisaca özetlersek Hollanda’da yasayan sanayici, bilim insani, sporcu gibi insanlarimizin tecrübe ve birikimlerini Karaman’a aktarmak istiyoruz” dedi.
Koçak ayrica Meclis Baskani Bayir’dan Çatak köyü çevresinde bulunan korulugun mesire yerinin yeniden düzenlenmesini istedi.
Il Genel Meclis Baskani Mustafa Bayir’da bu türlü projelerin Karaman’in tanitimi konusunda çok faydali olacagini, Avrupa’da yasayan soydaslarimizla bizler arasindaki kültür akisinin bu tür organizasyonlarla daha iyi saglanacagini ve unutula gelmis bazi kültürel olaylari yeniden canlanacagini dile getirdi ve bu türlü projelere her zaman destek verdigini ve bu projenin de neticelenmesi için gayret gösterecegini ifade etti.
Il Genel Meclis Baskani Mustafa Bayir konuklarina ziyaretlerinden duydugu memnuniyeti dile getirerek tesekkür etti.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285