Balıkçı Tezgahlarında Hamsi Bolluğu

Balık tezgahlarını palamuttan sonra hamsi süslemeye başladı. Palamutun çekilmesiyle küçük balıklar gün yüzüne çıkmaya başladı. Vatandaş ise hamsiye yöneldi. Kilosu 100 TL'ye kadar çıkan hamsi 60 TL'ye kadar düştü.

Balıkçı Tezgahlarında Hamsi Bolluğu

Havanın soğumasıyla balığın daha da bollaşacağını belirten ilimizde balık satışı hizmeti veren Karaman Balık Pazarı işletmecisi Erdal Çalgın, fiyatların gerileyebileceğini söyledi.

“Hamsi bol çıkmaya başladı”

Hamsi bolluğu olduğunu belirten balıkçı Erdal Çalgın, “Hamsinin fiyatı bu sene çok fazla düşmemişti ama bu gün 60TL'den satıyoruz. Kilosu 100 TL'den 60 TL'ye kadar düştü. İstavrit 100 lira, çinekop 180 lira arasında tegahlarda yerini alıyor. Havalar sıcak seyrediyor, çinekop soğuk havaları sever. Havalar soğuk olsaydı, mevsimine göre havayı yaşasaydık şu anda çinekop bolluğu yaşayacaktık. Geçen sene bu zamanlarda lüfer bolluğu yaşanmıştı, bu sene ilk zamanlarda palamut bolluğu yaşadık. Mayıs'ın ilk günü sezon kapanacak. Sezon kapanana kadar mevsim sıcaklıkları normal seyrinde giderse bolca çinekop, hamsi, lüfer yiyebileceğiz. Tüm balıklarda bir azalma var ama hamsi aksine bol çıkmaya başladı. Palamutun neredeyse tamamen denizlerden çekilmesiyle küçük balıklar bollaşıyor” şeklinde konuştu.

Tezgahlarda yerini alan balık fiyatları ise şu şekilde;

Hamsi:60, İstavrit:100, Uskumru: 100, Besleme Çupra: 130, Besleme Levrek: 140, Deniz Çupra-Levrek: 180, Alabalık: 100, Kupez: 50, Çinekop: 180, Yerli Palamut tane: 60, Giranyüz(kaya levreği): 150, Barbun: 200, Norveç Somonu: 280, Mezgit: 100, Azman İstavrit: 80, İtal Palamut: 90, Karadeniz Somonu: 140

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284