banner339

Balkonlardan Antenler Kalkacak

Çevre ve Sehircilik Bakanligi ile RTÜK, balkon ve dis cephelerde çanak antenlerin olusturdugu görüntü kirliligini engellemek için çalisma baslatti.

Balkonlardan Antenler Kalkacak

Çevre Yönetimi Genel Müdürü Mehmet Bas, AA muhabirine yaptigi açiklamada, her evin balkonunda ayri ayri bulunan çanak anten veya alicilarin ciddi manada görüntü kirliligi olusturdugunu söyledi.
Çevre ve Sehircilik Bakani Erdogan Bayraktar'in talimati dogrultusunda RTÜK Baskani Davut Dursun ile bir araya geldiklerini belirten Bas, bu rahatsiz edici görüntüyü ortadan kaldirmak için Kurul ile birlikte komisyon olusturarak çalisma baslattiklari dile getirdi.
Bas, RTÜK'ün uygulamanin teknik yönleriyle ilgilendigini ifade ederek, 2013 yili içinde çalismayi tamamlayarak, 2014'te uygulamayi baslanmayi planladiklarini anlatti.
Çevre, ses ve görüntü kirliligini önleyici her türlü çalismayi yapmaya hazir olduklarini ifade eden Bas, söyle konustu:
''Özellikle kentsel dönüsüm kapsaminda yeni yapilacak binalarda merkezi sistem olacak. Mevcutlara da nasil bir düzenleme getirebiliriz diye çalismalar devam ediyor. Çalismaya iliskin teblig ya da yönetmelik seklinde düzenleme yapmayi planliyoruz. Uygulama Resmi Gazete'de yayimladiktan sonra da herkes buna uymak zorunda. Düzenlemenin hayata geçirilmesiyle her balkonda iki tane 3 tane anten olmayacak. Bu görüntü kirliligine izin vermeyecegiz.''
-Balkon yerine çatiya yerlestirilecek-
Mehmet Bas, yasanabilir çevre ve marka sehirler olusturulmasi için sürekli çalistiklarini ifade ederek, sunlari kaydetti:
''Insanlara 'çanak anteni kaldir' dediginiz zaman kablolu yayin olmasi lazim. Kablolu yayin yoksa siz kimsenin görüntü alma hakkini engelleyemezsiniz. Zaten böyle bir sey söz konusu degil. Biz ne yapacagiz? Mesela balkonlarda kötü bir görünümü bulunan, görüntü kirliligi olusturan anteni oradan alacagiz, çatida uygun bir yere yerlestirecegiz. Özetle, çanaklarin binalarin görünmeyen yüzlerine, mesela çatiya yerlestirilmesi için çalisma yürütüyoruz.''
Rotahaber
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285