Başarılı Kursiyerlere Sertifikaları Verildi

Karaman Ziraat Odası olarak elma hasadında oluşan hasarları önlemek amacıyla açılan meyvelerde hasat ve muhafaza kursu tamamlanarak başarılı kursiyerlere sertifikaları verildi.

Başarılı Kursiyerlere Sertifikaları Verildi

Karaman Ziraat Odası, elma hasadında oluşan hasarları önlemek için işçilere yönelik açılan “Meyvede Hasat ve Muhafaza” Kursu 104 saatlik eğitimin tamamlanmasıyla, kursta başarılı olan kursiyerlere Vali Fahri Meral'in Eşi Zehra Meral, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, İşkur Müdürü Şevket Sarıkaya, Halk Eğitim Müdürü Mehmet Serin, İl Tarım Müdürü Abdullah Kaya ve Şube Müdürlerinin katılımlarıyla sertifikalar verildi. 
14 gün süren kursa özellikle bayanlar büyük ilgi gösterdi. Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, Türkiye’de elma üretiminin yüzde 16’sını tek başına Karaman’ın karşıladığını söyledi. Türkiye’de söz sahibi olan Karaman elmasının hak ettiği yeri bulabilmesi için bu kursu düzenleme ihtiyacı duyduklarını belirten Bayram, “Karaman elması kalitesi ve aromasıyla aranan bir lezzettir. Fakat biz elma toplanırken ve soğuk hava depolarına giderken ciddi anlamda elmaya hasar veriyoruz ve bunla ilgilide şikayetler alıyoruz. Elmamızın dış pazarda daha iyi pazarlanabilmesi içinse çalışmalar yürütüyoruz. Elmada hasatta oluşan zararı asgariye düşürmek için Ziraat Odası olarak İŞ-KUR ve Milli Eğitim Müdürlüğü ile bir protokol imzalayarak elma toplama kursu açtık. Türkiye’de böyle bir kursun ilk defa açıldığını düşünüyorum. Açılan kurs uzun süreli bir kurstur. 104 saat ve 14 gün sürmüştür. Tüm Katılımcılara teşekkür ederim dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285