Başkan Bayram Çiftçileri Uyardı!

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram piyasaya sahte gübre ve tarım ilaçları sürenler hakkında uyarıda bulundu.

Başkan Bayram Çiftçileri Uyardı!

Bayram piyasaya sahte ürünler sürenlerin, ilaç ve gübrelerin yabancı ülkelerden çeşitli yollarla getirilerek ülkemize sokulduğunu söyledi. Bu ürünleri internet üzerinden normalin yarı fiyatına hatta daha ucuza almanın mümkün olduğunu söyleyen Mehmet Bayram, içinde ne olduğu belli olmayan, kullanıldığı yerdeki tüm organizmaları öldürebileceği de unutulmaması gereken bu sahte ürünlerin çok büyük bir tehlike yarattığını dile getirdi.
Uzmanların bu konudaki uyarılarından bahseden Başkan Bayram “Orijinal ilaç ve gübre ambalajlarına bir miktar gerçek ürün koyuyorlar, üstünü de sahte ürünle tamamlayıp piyasaya sürüyorlar. Ürünlerin sahte olup olmadığı ise ancak tahlilde anlaşılıyor" diye açıklamalarda bulundu. Denetimsiz kaçak tarım ilaçlarının ve gübrelerin hem insan sağlığına hem de toprağa büyük zarar verdiği yadsınamaz bir gerçektir.” dedi.
Karaman Ziraat Odası Başkanlığı olarak çiftçileri bu konuda uyaran Bayram, “Kullanacakları gübre ve ilaçları sertifikalı tarım bayilerinden ve ilgili tarımsal kuruluşlardan almalarını önemle rica ediyoruz. Tarım ve Orman Bakanlığımızca tescil edilmemiş ve Gübre Takip Sistemine kayıtlı olmayan barkodsuz gübreleri çeşitli araçlarla seyyar olarak satan kişilere ve gübrelere itibar edilmemesi ve il müdürlüğümüzden gübre dağıtıcılık belgesi düzenlenmiş satış yerlerinden gübrelerini alması sahte/taklit gübrenin piyasaya arzının önlenebilmesi için fatura ve sevk irsaliyesi kontrol edilerek gübre üretimi yapan firmalarla bayilik sözleşmesi olan gübre bayilerinden faturalı bir şeklide alınmalıdır.
Bu gübreleri, ambalaj etiket bilgileri sahte GTS barkod ve fiziksel görünümleri itibariyle taklit ve tağşiş gübre olduklarını ayırt etmek mümkün olmamaktadır. Bu nedenle ambalaj üzerindeki GTS barkodunun sorgulanması GTS Barkod/Bandrol ve etiket bilgileri Türkçe olmayan ve ambalajı açılmış veya bozulmuş olan gübreleri satın alınmaması. Bu durumla karşılaşıldığında kolluk kuvvetlerine, İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne bildirilmesi önemle duyurulur.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284