Başkan Çalışkan Esnaf Odalarını Kaldırım İşgali Konusunda Göreve Çağırdı

İlimiz Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, kaldırım işgali konusunda vatandaşlardan gelen yoğun şikayetlerin kendilerini bezdirdiğini söyleyerek, esnaf odalarını göreve çağırdı. 

Başkan Çalışkan Esnaf Odalarını Kaldırım İşgali Konusunda Göreve Çağırdı

Günlerinin şikayet dinlemekle geçtiğini belirten Başkan Çalışkan, “Modern şehirlerdeki ticaret kavramında, sivil toplum örgütlerinin önderlik yapması gerekir. Biz de belediyeler olarak bunların kontrollerini yaparız. Esnaflarımızın ürünlerini kaldırımları işgal edecek şekilde koymasına vatandaşlar büyük tepki göstererek şikâyet ediyor. Bizde bunun kontrolünü yaptığımız zaman bu seferde esnaflar tepki gösteriyor. Aslında şehrin bir ortak noktada buluşması gerekiyor. Ben buradan esnaf odalarını göreve çağırıyorum. Gelin bu şehirde esnaflarımızın ve vatandaşlarımızın daha sağlıklı yaşaması için, hem ticaret yapanların, hem de alış-veriş yapanların, daha keyifli, daha güzel ticari alanlarda hizmet vermesi ve hizmet alması için hep birlikte soruna el atalım. Sadece bu belediyenin ve esnafın sorunu değil, tüm şehrin bir sorunudur. Bu tüm şehrin sorununu hepimiz ortak olarak çözeriz. Ben bütün vatandaşlarımızdan bu sorunu çözme adına birlikte hareket etmeye davet ediyorum” diye konuştu.

 “Ticareti de, harcamamızı da şehrimizde yapalım”

İlimizin Türkiye’de 15’nci büyük ekonomiye sahip olduğunu ifade eden Çalışkan, “Baktığınız zaman Karaman şehrindeki ticaretin işleme hacmiyle 15. büyük ekonomiye sahip bir kent. Kişiye dağılımda da ilk onun içindeyse ve ticaret olarak sıkıntı var diyorsak, hepimiz kendimize çeki düzen vermemiz gerekiyor. Ticareti de, harcamamızı da şehrimizde yapmamız gerekir. Şehrimizde harcamamızı yapacaksak, ticaret erbabının da bu şehirdeki insanlara harcatacak ortamı ve koşulları oluşturması gerekiyor. Bunlar karşılıklıdır. Arz ve taleptir. Biz arz ve talebin dengelenmesi içinde belediye olarak her türlü desteği vermeye hazırız. Kaldırım işgaliyle ilgili olarak vatandaşlardan çok yoğun şekilde hem CİMER hem de BİMER üzerinde şikâyetler alıyoruz. Haklı olarak vatandaşlarımız kaldırımlarda ve sokak aralarında yürümekte sıkıntı çekiyor. Buda geçmiş dönemdeki imar planlamamızdan dolayı kaynaklanan bir sıkıntı. Baktığımız zaman şehrimiz nerdeyse tek merkezli bir imar gibidir. Çok sayıda mahallemizin hiç ticari merkezi yoktur ve hepsi şehir merkezinin belli bir noktasında ticari işlemi görmek zorunda kalıyorlar. Böle olunca hem trafik yoğunluğunu, hem de ticari yoğunluğu bu alan içerisine dahil etmiş oluyoruz. Birde esnaf kardeşlerimiz de bu sahalarda işgal noktasına çıktıkları zamanda iyice karmaşa oluyor. Böylece karşılıklı huzursuzluk ve mutsuzluk oluyor. Aslında bizim görevimiz buradaki alanları kontrol etmek. Ama buradaki sağlıklı bir ticaretin, sağlıklı bir alış-verişin sürmesini sağlayacak olanda esnaflarımızdır. Esnaf kardeşlerimizle biz bütünleşerek şehrimizi daha iyi bir noktaya taşımanın mücadelesini vermemiz gerekir” diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284