Başkan Çalışkan: Yerli Otomobil Üretimine Talibiz

Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, sanayici bir şehir olarak yerli otomobile talip olduklarını söyledi.

Başkan Çalışkan: Yerli Otomobil Üretimine Talibiz

Karaman Belediyesinin yatırımlarını değerlendirmek üzere ulusal ve yerel basın temsilcileri ile Encümen Toplantı Salonu'nda bir araya gelen Belediye Başkanı Çalışkan, Karaman olarak birçok şehir gibi yerli otomobile talip olduklarını ifade etti. Başkan Çalışkan, konuşmasında, “Karaman olarak bu fabrikaya talibiz. Bizim bir sanayi kültürümüz var ve sanayici bir şehiriz. Türkiye’nin ekonomik işlem hacmi bakımından ise ilk 15’in içerisindeyiz. Organize sanayi büyüklüğü bakımından da ilk 4’ün içerisinde olan bir il olarak yerli otomobile talibiz. Hem de canı gönülden talibiz. Geçtiğimiz aylarda hava alanımızın ihalesi tamamlandı. Karaman-Konya hızlı teren hattı bitme aşamasına geldi. Yapılan bu hızlı trenle sadece yolcu taşımacılığı değil, yük taşımacılığı da yapılacak. Bu hattın Karaman’dan sonra Mersin’e uzanan bölümünün de ihalesi yapıldı. Lojistik Merkezi’nin ihalesi yapıldı. Serbest bölgemiz imza için Bakanlar Kurulu'na geldi. 2. Organize Sanayi’nin yer tespiti yapıldı. Mevcut 1. Organize Sanayi Bölgesi ise 7 milyondan 11 milyon metre kareye çıktı. Teşvik kapsamında da önemli bir noktadadır. Şu anda baktığınız zaman bu kadar veriye sahip Türkiye’de ender illerden bir tanesi Karaman’dır. Karaman olarak da buna talibiz. Aynı zamanda Konya da bizim partner komşu ilimiz. Otomotiv sektörünün yan sanayisinin belli bir kısmı da orada var. Onları da Karaman’a davet ederek, Karaman’da çok daha güzel bu hizmeti gerçekleştireceğimizi inanıyoruz” diye konuştu.

KENT MEYDANI VE TOPUCAK YENİLEME ALANI PROJESİ İHALEYE ÇIKIYOR

Karaman için önemli projelerden biri olan Aktekke Kent Meydanı Projesi ve Topucak Yenileme Alanı Projesi’nde artık uygulama safhasına geçildiğini ifade eden Başkan Çalışkan, 2019 yılı içerisinde Aktekke Kent Meydanı 1. Etabının ve Topucak Yenileme Alanının tamamlanacağını söyledi. Başkan Çalışkan açıklamasında şunları kaydetti:

“Aktekke Kent Meydanı 1. Etabının, muhtemelen Ocak ayında ihale esas şekli hazırlanacak ve Türk Dil Bayramı öncesinde temelini atmış olacağız. Yaklaşık 80 bin m2 Kentsel Yenileme Alanında yer alan; Eski Karaman Devlet Hastanesinin bulunduğu alan, Anafartalar İlkokulu ve çevresini kapsayan Ticaret Alanı, Kültürel Tesis Alanı, Park ve Otopark olarak gösterilen alanlar 1. Etap olarak belirlenmiştir. 1. Etap içerisinde; 7 buçuk metre yükseklik şartını aşmayacak ve Karaman Kalesi siluetini kapatmayacak şekilde kentsel doku ile uyumlu ve aynı zamanda modern bir planlama çerçevesinde ticari faaliyetlerin yapılacağı 24 adet dükkândan oluşan toplamda 6700 m2’lik 2 adet bina olacak. Kültürel tesis alanı olarak ayrılmış olan parselde önündeki meydanla bütünleşen ve içerisinde 370 kişilik bir konferans salonu, bilim merkezi, turizm merkezi, sergi salonu, kütüphane, atölyeler ve toplantı salonları yer alan bir kültür merkezi yapısı yer alacak. Burada yapılacak çeşitli etkinlikler yeni oluşturulacak kent meydanında sosyal canlılığa önemli bir katkıda bulunacak. Burası tamamen yayalaştırılmış, etrafında ticari ve kültür merkezlerinin olduğu çok nezih bir meydan olacak. Burada yapılacak olan sosyal donatı alanlarını ve meydan düzenlemesini Karaman Belediyesi olarak biz üstleneceğiz. Böylelikle belediyemize belli ölçüde bir gelir elde etmiş olacağız.”

Topucak Yenileme Alanı Projesi hakkında da önemli açıklamalarda bulunan Başkan Çalışkan: “Topucak I ve Topucak II Yenileme Alanı Uygulama Projesinin Uygulanması, İzlenmesi ve Denetimine İlişkin KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ile 16 Ekim 2017 tarihinde protokol imzalandı. Topucak Yenileme Alanı Projeleri ile ’Yenilenerek Koruma ve Yaşatarak Kullanma’ bağlamında tescilli yapıların birbiriyle ilişkilendirerek yaşayan bir kentsel alan yaratılması hedefleniyor. Özel Proje Alanı olarak tanımlanan alan içerisinde, Koruma amaçlı imar planında belirlenen kriterler doğrultusunda yapılacak olan çok amaçlı sosyal donatılar; Çeşmeli Kilise, Yeni Hamam ve Tartan Evi ile bağlanarak birbiriyle ilişkilendirildi. Sosyal yapılar içerisinde; butik otel şeklinde pansiyonlar, el emeği ürünlerin satılacağı dükkanlar ve cafe-restaurant tarzı işletmeler olacak. Proje içerisinde ayrıca 600 araçlık yeraltı otoparkı yer alıyor. Topucak meydanı ve burada yapılacak olan faaliyetler, vatandaşlarımızın ihtiyacına cevap verecek şekilde tüm sıkıntısını çözecek. Proje şu an Konya Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunun onayında. İnşallah Ocak-Şubat ayı gibi ihale tarihini alırız” dedi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN KARAMAN’A GELECEK

Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, geçtiğimiz hafta Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la Karaman heyeti olarak bir toplantı yaptıklarını belirterek, “Cumhurbaşkanımız Karaman’a çok büyük önem veriyor. Karaman’a yapılan yatırımların son durumlarını ilgili bakanlıklardan birebir takip ediyor. Kendisinin önümüzdeki günlerde bir Karaman programı yapma düşüncesi var. Bunu da bizimle paylaştı. Ama henüz kesin bir tarih yok. Cumhurbaşkanımızın programının tarihi belli olduğunda bizde kamuoyuyla paylaşacağız” diye konuştu.

PİRİREİS VADİSİ VE TOKİ KONUTLARI MART AYINDA TESLİM EDİLECEK

TOKİ tarafından yapımı devam eden Pirireis Vadisi ve İşçi Konutlarının hak sahiplerine Mart ayında teslimatının yapılmaya başlanacağını da belirten Başkan Çalışkan, “Her ne kadar Aralık ayında teslimatı yapılacağı yönünde vaatlerde bulunulsa da bu konutların ısıtma, su gibi sistemlerinin kontrollerinin tam yapılmadan hak sahiplerine verilmesini doğru bulmuyorum. Kış şartlarını da göz önünde bulundurduğumuzda konutların tüm eksikliklerinin tamamlanıp, kalorifer çalışma sisteminin kontrolleri yapıldıktan ve çevre düzenlemesinin tamamlanmasının ardından teslim edilmesine karar verdik. Hak sahiplerine evlerin teslimine Mart ayında başlayacağız” dedi.

YATIRIMLARIN GECİKMESİNİN SORUMLUSU MÜTEAHHİT FİRMALARDIR

Belediye Başkanı Çalışkan, Hızlı Tren, Çevre Yolu, içme suyu gibi devlet yatırımlarında yaşanan aksaklıkların tamamen müteahhitlerden kaynaklandığını belirterek, “Devlet bu yatırımların yapılması için ihalesini yapmış, ihaleyi alan müteahhit firma gerekli taahhütleri yerine getireceğine dair söz vermiş ve işe başlamış. Ama işin ortasında ya iflas ediyor, yada söz verdiği taahhütleri yerine getirmediği için sözleşmesi iptal ediliyor. Yani anlayacağınız Karaman’da tamamlanamayan bu yatırımların hizmete açılamamasının tek sorumlusu müteahhitlerdir” dedi.

Toplantıda, Karaman Belediyesi’nin bakanlıklarla birlikte ortak yürütülen projelerin son durumları hakkında bilgiler veren Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, belediye çalışmalarına da değinerek göreve geldiği günden itibaren Karaman’da 11 Milyar liralık kamu yatırımı, 400 Milyon TL’ye yakın da belediye yatırımı gerçekleştirildiğini söyledi.

Türkiye’nin 2023 vizyonu çerçevesinde Karaman’ın da hak ettiği yeri alacağını belirten Başkan Çalışkan, Bakanlıklarla birlikte ve Karaman Belediyesi’nin yürüttüğü; Serbest Bölge, Teknokent, Lojistik Merkez, Piri Reis Vadisi, Spor Yatırımları, Havaalanı, İbrala Barajı İçme Suyu Projesi, Hızlı Tren, Çevre Yolu, Türk Dünyası Kültür Parkı, Seyir Terasları, Alt ve Üst Geçit çalışmaları hakkında da bilgiler verdi.

Başkan Çalışkan son olarak, 2014-2016 döneminde yatırım giderlerinin % 28’den % 36’ya çıktığını, % 34 olan cari harcamanın % 22’ye, personel giderlerinin de % 26’dan % 18’e düşürüldüğünü söyleyerek bütçeye önemli bir katkı sağlandığını kaydetti.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2017, 16:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285