banner329

Başkan Çavaş'tan Karalgazi Mermer Ocağı Açıklaması

Karaman Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Çavaş, Karaman Karalgazi Köyüne 131 hektar alanda yapılacak olan Mermer Ocağına karşı değerli hemşerilerimizin haklı mücadelesini destekliyoruz’’ dedi.

Başkan Çavaş'tan Karalgazi Mermer Ocağı Açıklaması

Başkan Çavaş konu ile ilgili yaptığı açıklamada, ’Buraya açılacak mermer ocağı ile bölge doğal yapısını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kalacak.

Mermer ocağı faaliyetlerinin yürütülmesinden kaynaklı doğanın talan edildiği, tarım alanları ve meraların telafisi mümkün olmayacak şekilde zarara uğratıldığı, faaliyet esnasında ortaya çıkan toz yığınlarının yaşamı imkânsız hale getirdiği ve köy halkının birinci derecede sağlığına zarar verdiği açıkça ortadadır.

Mermer Ocağı projelerinin yapılacağı bölgede köy halkı, türlü sağlık sorunlarına, çoraklaştırılmış tarım arazilerine ve tahrip edilmiş meralara mahkûm edilerek, Karaman’ın verimli tarım arazileri mermer ocaklarıyla katledilmektedir.

Tarımsal üretime en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde, verimli tarım arazilerimizin yok edilmesine karşıyız.

Ülkemiz ekonomisine ciddi katkılar sağlayan madenlerin işletilmesine karşı değiliz.

Çevresel değerlerin ve ekolojik dengenin bozulmadan, sürdürülebilir çevreyi sağlamak hem bugünün hem de gelecek kuşakların çevresini oluşturan tüm çevresel değerlerin korunarak bu işlemlerin yapılması isteğimizdir. ’dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285