banner329

Başkan Uysal: Kantin Kiraları Arttırılmasın!

Karaman Bakkallar Bayiler ve Kantinciler Esnaf Odası Başkanı Bayram Uysal kantin kiralarını artırılmamasını istedi.

Başkan Uysal: Kantin Kiraları Arttırılmasın!

Karaman Bakkallar Bayiler ve Kantinciler Esnaf Odası Başkanı Bayram Uysal, 2022 - 2023 eğitim öğretim yılının başlaması ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

KANTİN KİRALARI ARTIRILMAMALI

Okul Kantini ihalesi dönemi içerisinde yüksek talebin de etkisiyle kantinlerin kiralarında büyük bir artış söz konusu. MEB’e ve YÖK’ e bağlı 20 bin kantinci esnafımız var. MEB devreye girerek bu yıl okul kantin kiralarını artırmamalı. Okul kantinlerinde kiralarının yüksek oranda artması esnafın maliyetini artırdığı gibi satılan ürünlerin fiyatına da zam olarak yansır. Milli Eğitim Bakanlığı ve Valilikler okul kantinlerindeki kira artış oranlarına yüzde 25 sınırlaması getirmeli.

ARTAN KİRA MALİYETLERİ ÖĞRENCİLERİ VE VELİLERİ ETKİLER

Cumhurbaşkanımızın talimatı ile konutlardaki kira artışları yüzde 25 ile sınırlandırılmıştı. Okul kantinlerinde bu sınırın uygulanmaması esnafı zor durumda bırakacak. Artan kiralarla ürünlerde maliyet artışı yaşanırken öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin cebini etkileyecek. Bildiğiniz üzere zaten gıda ürünlerinde fiyat artışı enflasyonu körükleyen en önemli etken. Çocuklar okul kantinlerinde yüksek fiyatlarla karşı karşıya kalıyor. Üstüne bir de kira artışı öğrencileri iyice zorlar. Öte yandan biriken borçlar ve pandemide zayi olan ürünlerin bedelleri derken kantinci esnafı zor durumda. Öğrencilerin ve kantinci esnafımızın rahat bir nefes alabilmesi için kira artışı bu yıl kesinlikle yapılmamalı.

PANDEMİDE İŞ YAPAMAYAN KANTİNCİLER ZOR GÜNLERDEN GEÇTİ

Pandemide uzun süre kapalı olan kantinci esnafımız birikmiş vergi, Bağ-kur, SGK ve diğer borçlarını ödeyemez duruma geldi. Öte yandan pandemi sonrası dünya genelinde yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı elektrik, su, doğalgaz ve akaryakıt gibi girdi maliyetlerinde büyük bir artışlar yaşandı. Tüm bu maliyet artışlarının yanında bir de ihale usulü ile belirlenen okul kantin kiralarının yüksek oranda artması, kantinci esnafımızın belini büküyor. Pandemi sonrası yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte işleri açılacak olan kantinciler yüksek kiralar altında ezilmemeli. Kantin kiralarının düşürülmesi sadece esnafımızı korumak ve yaşatmak açısından değil, artan maliyetler nedeniyle kantinde satışı yapılan ürünlere zam gelmemesi, velilerin bütçesinin korunması ve öğrencilerin sağlıklı beslenmesi açısından büyük önem taşıyor.

12 Eylül 2022 tarihinde açılan ve yaklaşık 9 milyon öğrencinin eğitim göreceği ve 1 milyon 200 bin öğretmenin görev alacağı 2022 - 2023 eğitim öğretim yılının milli eğitim camiasına, velilerimize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını dilerim. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285