Başkan Uysal: `Zor Durumda Olan Esnaflara Destek Verilmeli`

Karaman Esnaf Sanatkarlar Odaları Başkanı Bayram Uysal, Pandemi döneminde zor durumda olan esnaflara destek verilmesi için açıklamalarda bulundu.

Başkan Uysal: `Zor Durumda Olan Esnaflara Destek Verilmeli`

Başkan Bayram Uysal, 2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı’nda okul öncesi öğrencileri ile birinci sınıf öğrencileri dışında uzaktan eğitim yapılması nedeniyle esnaf ve sanatkarların iş yapamadığını belirterek Kantinci, Servisçi, Kırtasiyeci ve dolaylı olarak olumsuz etkilenen esnafa destek verilmesi gerektiğini belirtti. 
Koronavirüs Covid-19 tedbirleri kapsamında okulların Mart ayından buyana kapalı olduğunu ve 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı’nda yüz yüze eğitimin tüm sınıflar için başlamadığını belirten Karaman ESOB Başkanı Bayram Uysal, Kantinci, Servisçi, Kırtasiyeci, okul kıyafetleri satan tuhafiyeci esnafı başta olmak üzere dolaylı olarak bir çok esnaf ve sanatkarın iş yokluğundan zor günler geçirdiklerini vurguladı. 
Kantinci ve Kırtasiyeci Esnafımız İş Yapamıyor 
Kantinci, Kırtasiyeci, Okul Formacı esnafının 6 aydır okulların kapalı olması ve 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılı’nın büyük bir bölümünün uzaktan eğitim yoluyla gerçekleştirileceğinin açıklanması dolayısıyla zor durumda olduğunu aktaran Karaman ESOB Başkanı Bayram Uysal, “Pandemide eğitim-öğretime ara verilmesi nedeniyle 6 aydır iş yapamayan kantinci esnafımız birikmiş ev kirasını, vergi ve işçi ücretlerini, Bağ-Kur, SGK ve diğer borçlarını ödeyemez duruma geldi. Kantinci esnafımızın mağduriyeti göz önünde bulundurularak ekmek teknelerinin korunması için desteklenmeleri şart oldu. Mart ayından bu yana hiçbir geliri olmayan kantinci esnafımız evine ekmek götüremiyor. Tüm iş kolları Covid-19 pandemi sürecinden olumsuz etkilenirken kantinci esnafımız Mart ayından bu yana hiçbir şekilde iş yapamayan bir kesimi oluşturuyor. Aileleri ve yanlarında çalışanlarıyla birlikte geniş bir kitleyi oluşturan kantinci esnafımızın mutlaka desteklenmesi gerekir. Kantinci esnafımızın bir yıllık sosyal güvenlik primleri alınmamalı veya aynı miktarda sosyal güvenlik prim desteği verilmelidir. Ayrıca Kantinci esnafımızın geçinebilmesi için okulların kapalı olduğu Mart ayından igeçerli olmak üzere aylık 1.000.-lira nakdi destek verilmeli. Anayasa’nın 173. Maddesinde ‘Devlet, esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirleri alır.’ deniyor. Zor durumda olan esnaf ve sanatkarlarımızın ayakta kalabilmeleri için koruyucu desteklerin hızlı bir şekilde alınması gerekli. Yine, Kırtasiyeci, Okul Forması satan Tuhafiyeci esnafımız iş yapamaz duruma geldi. Her yıl Eylül ayında öğrencilerin okula başlamasıyla yapılan okul alışverişleri bu yıl yapılamadı. Covid-19 Pandemi gölgesinde başlayan yeni eğitim-öğretim sezonu piyasada beklenen hareketlilik yaşanmadı. Aylardır iş yapamayan kırtasiyeci esnafımız maddi imkansızlıklar nedeniyle ne yapacağını bilemez durumdalar.” Dedi. 
Kantinler Pandemi Sürecinde Kapalı Olacak 
Milli Eğitim Bakanlığı’ndan gelen resmi yazı kapsamında kantinlerin pandemi sürecinde kapalı olacağını ve herhangi bir ceza yaptırımı olmaksızın kira sözleşmelerinin karşılıklı olarak feshedilebileceğini aktaran Karaman ESOB Başkanı Bayram Uysal, “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından gönderilen yazı kapsamında, 2020-2021 Eğitim-Öğretim Yılında yüz yüze yapılacak olan eğitime ilişkin kademeli bir geçiş planlanması ve salgının önlenmesine yönelik ülkemizde alınan tedbirlerle uyumlu olması amacıyla resmi okul ve kurumlarda bulunan kantin vb. yerlerin pandemi süresince kapatılmasına karar verildiği belirtiliyor. Yine, 2019-2020 Eğitim-Öğretim Yılında 13 Mart 2020 tarihinden itibaren okulların eğitim öğretime açık olmadığı ve 2020-2021 eğitim öğretim yılında da yüz yüze eğitimin okullarda belirli sınıflarla sınırlı olarak başladığı göz önüne alındığında resmi okul ve kurumlarda bulunan kantinlerin kira sözleşmelerinin kantin işletmecileri tarafından karşılıklı olarak feshedilmesinin talep edilmesi halinde söz konusu talebin uygun görülerek karşılıklı fesih işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve bu fesih işleminden dolayı kantin işletmecilerine herhangi bir ceza yaptırımının (ihaleden yasaklama, tazminat) uygulanmayacağı belirtilmiştir.” Dedi. 
Servisçi Esnafına Destek Sağlanmalı 
Okulların çoğunlukla uzaktan eğitime başlaması nedeniyleöğrenci servis araçlarının çalışmadıklarını ve servisçi esnafının zarar ettiğini belirten Karaman ESOB Başkanı Bayram Uysal, “6 aydır çalışmayan okul servis araçlarımız yeni eğitim öğretim yılında da çalışamayacaklar. Bu yaşanan olumsuz süreçte servisçi esnafımıza destek sağlanmalıdır. Servisçi esnafımızın çalışmadıkları sürede trafik sigortası, plaka vergisi ve araç muayene ücretleri dondurulmalıdır. Sosyal güvenlik primleri ise devlet tarafından karşılanmalı. Aylardır çalışmamalarına rağmen, ev kirası, faturalar, sosyal güvenlik primleri, vergiler devam etti. Servisçi esnafımız 6 aydır kontak açmıyor. Okullar her zaman açılabilir düşüncesiyle başka bir işe de giremeyen servisçi esnafımızın bu şartlar altında ayakta kalacak gücü kalmadı. Esnafımızın geçimlerini sağlayabilmeleri amacıyla desteğe ihtiyaçları var. Servisçi esnafımıza asgari ücret oranında destek sağlanmalıdır. Pandemi süreci dünyayı ve ülkemizi etkilediği gibi esnafımızı da derinden etkilemeye devam ediyor. Zor dönemden geçen esnafımız kira, fatura, vergi, prim ödemeleri, kredi ödemelerini ödeyemez duruma geldi. Yeniden artış gösteren bu Covid-19 pandemi ortamında ertelenen borçların ödenmesi şuan için mümkün görünmüyor. Bu noktada acil yapılması gereken yıl sonuna kadar mevcut borçların yeniden ertelenmesi ve esnafın rahat nefes almasının sağlanmasıdır.” 
Kahvehane ve Kafe İşletmecilerine Destek Verilmeli 
Kahvehane ve Kafe işleten esnaf ve sanatkarlarımız da yine 13 Mart 2020 tarihinden bu yana işyerleri belirli süre (3 ay ) kapalı kaldı. Daha sonra bu iş yerleri açıldı ancak Pandemi tedbirleri nedeniyle kahvehanelerin ve kafelerin ayrılmaz bir kültürü olan okey, tavla, kağıt oyunları yasaklandığı için kimse kahvehanelere ve kafelere gitmez oldu. Bu yerlerin kiraları oldukça yüksek, kahvehane ve kafe işleten esnafımız evine ekmek götüremiyor ve zor durumda. Diğer zor durumdaki esnaf ve sanatkarlarımız gibi kahveci ve kafe işleten esnaflarımıza da kira yardımı, aylık asgari ücret oranında maddi destek sağlanarak bu esnaflarımız biraz olsun rahatlatılmalıdır. Ayrıca bu işyerlerimizde okey, tavla ve kağıt oyunları hijyen kurallarına uyularak serbest bırakılmalıdır”dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285