Bayram "Çiftçimiz Hububat Fark Ödemesi Bekliyor"

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram ilave hububat üretim primi desteğinin geciktiğini söyledi.

Bayram "Çiftçimiz Hububat Fark Ödemesi Bekliyor"

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram devletimiz tarafından açıklanan ton başına arpa da 500 TL, buğday da 1000 TL olarak söz verilen fark ödemesinin geciktiğini, yılbaşından önce bu fiyatın arttırılarak bir an önce ödenmesi gerektiğini ifade etti.

Faturalarımız Bile Hala Alınmadı

Bayram “Cumhurbaşkanımız tarafından TMO alım fiyatları; ekmeklik buğday için 8.250 TL/Ton, arpa için ise 7.000 TL/Ton, olarak 06/06/2023 tarihinde açıklanmıştı. Bu fiyatlara ilave olarak Tarım Bakanlığımız tarafından, hububat üretiminin teşvik edilmesi amacıyla 2023 yılında; ÇKS’ye kayıtlı buğday ve arpa üreticilerine, kayıtlı üretim miktarı kadar tüm kesimlere (TMO veya piyasa aktörlerine) yapılan satışlar için ton başına buğdayda 1.000 TL, arpada ise 500 TL ilave hububat üretim primi desteği verilecektir denilmişti.

Ancak açıklanan fiyatlar ve verilen fiyat farkının ödemesinin gecikmesi artan maliyetler karşısında maalesef düşük kaldı. Üreticilerimiz geciken ton başına Arpa da 500 TL, Buğday da 1000 TL olarak söz verilen fark ödemesinin yılbaşından önce bu fiyatın arttırılarak bir an önce ödenmesini istiyoruz.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284