banner358

Belediye 2 Asirlik Binayi Hayata Döndürüyor

Karaman Belediyesi, eski Karaman mimarisi ile yapilmis ve yikilmaya yüz tutmus yaklasik 2 asirlik tarihi evi restore ediyor.

Belediye 2 Asirlik Binayi Hayata Döndürüyor

1800’lü yillarda insa edilen tarihi ev Karaman mimarisinde yapilmis, kullanim sekli bakimindan Karaman yasam kültürünü en iyi anlatan yapilardan birisi haline gelecek. Sekiçesme Mahallesi’nde bulunan ve yillar içerisinde kullanilmayarak yikik dökük bir hal alan, harabe olmaya yüz tutmus bu tarihi evi Karaman Belediyesi devralarak restorasyon çalismalarina basladi.
Karaman Belediye Baskani Ertugrul Çaliskan, restorasyon ve destekleme çalismalarina baslanan tarihi evde incelemelerde bulunarak sunlari kaydetti:
“Belediye olarak Karaman tarih ve kültürüne ait yapilardan birini daha aslina uygun olarak düzenleyerek kültürümüze yeniden kazandiracagiz. Çalismalarda dahilinde, binanin deforme olan ve dökülen sivasi tamamen kazindi. Bina yikilma riskine karsi çesitli malzemelerle destekleniyor. Çalismalar tamamlandiktan sonra bu bina, Tartan Konagi gibi, Hürrem Dayi evi gibi orjinaline uygun bir hal alacak ve hizmete sunulacak. Karaman Belediyesi olarak bize emanet edilen bu tarihi binalarimiza sahip çikacagiz.”
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285