banner339

Bin Aydan Hayirli Olan Kadir Gecesi, Bugün Kutlanacak

Kuran-i Kerim’in indirildigi gece olarak da bilinen bu gece için ayni isimli bir sure de bulunuyor. Bu gece Müslümanlar için büyük önem arz ediyor, çünkü bu gecede kim Kadir Gecesi’ni, faziletine inanarak ve alacagi sevabi Allah’tan bekleyerek ibadetle geçirirse geçmis günahlarinin bagislanacagina inaniliyor. Ramazan ayinda okunmaya baslanan Kuran’in Kadir Gecesi’nde veya öncesinde tamamlanip hatim duasinin o gece yapilmasi gelenegi günümüzde de sürüyor. Bazi camilerde yapilan dualar sabaha kadar sürerken Kadir Gecesi’nden nasibini almak isteyenler, yatsi ve teravih namazinin yani sira tesbih namazi da kiliyor. Meleklerin yeryüzüne indigi gece, tan yeri agarana kadar devam ediyor.

Bin Aydan Hayirli Olan Kadir Gecesi, Bugün Kutlanacak
KADIR GECESI MESAJLARI
Il Müftüsü Nuri Degirmenci “Her anini ayri bir nese içerisinde idrak ettigimiz Ramazan-i Serifin 27. gecesi (14 Eylül Sali gününü Çarsambaya baglayan gece) Kadir gecesidir. Kadir; deger, kiymet ve itibar demektir. Bu geceye Kadir denilmesi seref ve kiymetinden dolayidir. Zaman ve mekânlar; kendilerinde meydana gelen önemli olaylarla deger kazanirlar. Kadir Gecesini bu derece degerli kilan en önemli sebep Kur’ân-i Kerim’in bu gece indirilmeye baslanmis olmasidir. Kur’ân-i Kerim’in nüzulü ve Peygamberimizin son peygamber olarak gönderilmesi, insanligin karanliklardan aydinliga çikmasi, cahiliyetten medeniyete kavusmasi ve insanca yasamasi için gerekli olan hayat düsturlarina kavusmasini saglamistir. Kadir Gecesini geregi gibi anlayip hakkiyla degerlendirmenin yolu, Kur’ân-i Kerim’in essiz mesajlarini anlamaktan geçer. Bu itibarla, Kadir Gecesi Kur’ân-i anlama ve Rasûlüllah’i (Sav) tanima, onlarin emir buyurdugu fazilet ilkeleri dogrultusunda yasama ve her türlü kötülügü terk etme vesilesi kabul edilmelidir. Zira insanlara dünya ve âhiret mutlulugunu saglamayi amaçlayan ve manevi varligimizi karartan her türlü olumsuzluktan arindirarak, bizi üstün ahlâkî degerlere yönelten Kur’ân’dir. O’nun getirdigi prensiplerin özünde aydinlik, hosgörü, dostluk, sevgi ve kardeslik vardir. Kur’an insanlar arasinda sevgi, uzlasma, yardimlasma, kardeslik ve istikrari saglayan; ahlâkî ve sosyal problemlerin hak ve adalet çerçevesinde çözülmesine isik tutan ve insanlara gelisme yollarini göstererek onlari gelecege hazirlayan ilâhî ölçülere sahip olan bir kitaptir. Kur’ân’in bu özelligi, “Gerçekten bu Kur’an en dogru olan yola götürür ve iyi isler yapan mü’minler için büyük bir mükâfat oldugunu müjdeler” (Isrâ, 17/9). “Biz Kur’an’dan, mü’minler için sifa ve rahmet olacak seyler indiriyoruz....” (Isrâ, 17/82). Ayetleriyle dile getirilmektedir. Bu geceyi namaz kilarak, Kur'ân-i Kerim okuyarak, tevbe, istigfâr ederek ve dua yaparak degerlendirmeli, önceki hayatimizin Kur’an ve Sünnet’e uygun olup olmadiginin muhasebesini yapmaliyiz. Bu gece büyük bir firsattir. Bu nedenle bin aydan daha hayirli oldugu müjdelenen, Kadir Gecesinden en iyi sekilde istifade etmeliyiz. Sayisiz manevî güzelligin yasandigi ve mükâfatlarin sinirsiz olarak verildigi bu gecede; özümüze dönerek gaflet içinde geçen günlerimizi sorgulamali, kendimizle hesaplasmali, iyi ve güzel davranislarimizi artirmaya, kötü davranislardan uzaklasarak kalbimizdeki manevî kirleri temizlemeye çalismaliyiz. Bu gibi mübarek gün ve geceleri degerlendirirken gözden uzak tutulmamasi gereken bir durum ise, ibadet ve taatlerimizi sadece bu geceye hasretmemeli, her zaman Allah’in kulu ve Hz. Muhammed (sav)in ümmeti oldugumuzu hatirda tutup, ona göre hayatimizi yönlendirmeliyiz. Bu vesile ile yüce milletimizin, Islâm Âleminin ve Karamanli kardeslerimizin Mübarek Kadir Gecelerini tebrik eder, insanligin hayrina ve hidayetine vesile olmasini Cenâb-i Allah’tan niyaz ederim” dedi.
Ilimiz Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Baskani Lütfi Elvan, “Her daim yeni bir heyecan ve cosku içinde idrak ettigimiz Kandillerimizin, Milletimiz ve tüm Müslümanlar için müstesna günler oldugu muhakkaktir. Dini ve milli günler; dostlugumuzu, kardesligimizi ve sevgimizi en sicak sekilde hissettigimiz günlerdir. Gecesini idrak edecegimiz Kadir gecesi de tüm Müslüman alemine ve bütün insanliga huzur, baris ve mutluluk getirmesi en büyük temennimizdir. Bu vesileyle tüm hemserilerimin ve bütün Islam dünyasinin Kadir gecesini tebrik ediyor, bu mübarek gecenin huzura, barisa, milli birlik ve beraberligimizin devamina vesile olmasini Cenab-i Allah’tan niyaz ediyorum” dedi.
AK Parti Il Baskani Kerim Dereli, “Birlik, dayanisma ve kardeslik duygularimizin daha da yogunlastigi mübarek Ramazan-i Serifin son günlerine yaklasirken, Kadir Gecesini idrak etmenin cosku ve heyecanini yasiyoruz. Kadir Gecesi, alemlere rahmet olarak gönderilen Kuran-i Kerimin yeryüzüne indirildigi gün olmasi bakimindan kutsal bir öneme sahiptir ve yine Kuran-i Kerimde buyruldugu gibi bin aydan daha hayirli bir gecedir. Onun için bu mübarek gecenin hepimizin kalplerine, gönül dünyalarimiza isik saçmasini,vicdanlarimizi aydinlatmasini,hepimize nese ve huzur getirmesini temenni ediyorum. Inaniyorum ki bütün vatandaslarimiz bu gecenin hatirina bir hayir yarisi içine girecek; yoksullarla, magdurlarla, mazlumlarla, ihtiyaç sahibi insanlarla dayanisma içinde olacaklardir. Bu düsünce ve duygularla Hemserilerimizin Kadir Gecesini tebrik ediyor; bu gecenin tüm insanliga hayirlar getirmesini diliyorum” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285