banner329

“Bizim Hizmet Anlayışımız Üretken Belediyecilik”

Karaman iline bağlı Ayrancı ilçesinde yürütülen çalışmalar yazılı ve görsel medya mensuplarına yerinde tanıtıldı.

“Bizim Hizmet Anlayışımız Üretken Belediyecilik”

Ayrancı ilçesine giden basın mensuplarını ilk olarak makamda ağırlayan Ayrancı Belediye Başkanı Yüksel Büyükkarcı ilk olarak belediye binasının yenilenme sürecini anlattı. “Eski ve yeni karşılaştırması yaparsak eskiyi düzeltmek yeniyi yapmaktan çok zordu” diyen Başkan Büyükkarcı yenilenen yüzüyle Ayrancı Belediye binasının önümüzdeki 70/80 yılı kurtarır modern bir bina olarak tadilat işleminden geçtiğini belirtti.

Basın mensuplarına “Sizce çok okumak mı? Yoksa çok gezmek mi?” diye bir soru yöneltseniz bana çok gezmek derim. 1987 yılında beni görevlendirme ile yurt dışına gönderdiler. Yurt dışında bulunan bir mezarlıktan geçerken oranın mezarına, insanların ölüsüne olan saygısına hayran kaldım. Göreve ilk geldiğimde yaptığım ilk iş 2 ada 8 parsel olan mezarlıklarımızın tanzimi oldu. İlçemize güzel olan, faydalı olan her şeyi yapmak için çalışmak boynumuzun borcu. Pandemi nedeniyle ara verdiğimiz basın toplantısının ilkinde sizleri ilçemde misafir etmenin mutluluğunu yaşıyorum” diyen Başkan Büyükkarcı ilçe halkına söz verdiği soğuk hava tesisinin ihalesinin tamamlandığını herhangi bir aksaklık olmadığı takdirde projenin Ekim ayı gibi tamamlanacağını söyledi.

Yer altı ile ilgili çalışmaların hepsini tamamladıklarını aktaran Başkan Büyükkarcı ilçe halkının heyecanla beklediği soğuk hava tesisi için düğmeye bastıklarını söyledi. Soğuk hava deposu hakkında basın mensuplarına bilgiler aktaran Başkan Büyükkarcı ihalesi yapılan tesisin, ilçede hali hazırda faaliyette olan soğuk hava deposundan tam sekiz kat daha fazla kapasiteye sahip olduğu bilgisini veren açıklamasında “Bilindiği üzere Ayrancı ilçemiz, sayısı 300 bini bulması bakımından Karaman’ın en çok küçükbaş hayvanına sahip ilçesi. Buna bağlı olarak ilçede peynir ve yoğurt üretimi önemli geçim kaynakları arasında yer alıyor. Halen faaliyette olan deponun 100 tonu meyve, 150 tonu da süt ürünleri için kullanılmakta olup bu 250 tonluk kapasite çok yetersiz kalmaktaydı. Türk rokforu olarak bilinen obruk peynirinin ve koyun yoğurdunun satış öncesi uygun koşullarda saklanması gerekir. İlkbahar ve yaz aylarında obruklara indirilen ve kışa yakın dönemde çıkartılan peynir ve yoğurtlar satış için uygun koşullarda bekletilmediği takdirde istenilen lezzet yakalanamıyor. Yani, obruktan çıkan ürünlerin tüketiciye ulaşıncaya kadarki süreci uygun bir soğuk hava tesisinde geçirmesi gerekiyor. Ayrıca bölgenin diğer katma değerleri olan Tokaloğlu kayısı ile beyaz kiraz için de böylesi büyük bir tesise ihtiyaç duyuluyordu. Bu nedenle 2 bin ton kapasiteli yeni soğuk hava tesisimizin 1500 tonu meyve ürünleri için, 500 tonu ise peynir ve yoğurt gibi hayvansal üretim ürünleri için olacaktır. Mevcut kapasitemizin 8 katı kadar daha fazla ürün alabilecek olmamız hem belediyemiz için hem bölgemiz için büyük katkılar sağlayacaktır. İhale aşaması tamamlanan tesisimizin Ekim ayı gibi hizmete girmesi hedeflenmektedir. Ayrıca 1350 metrekarelik kapalı alana sahip tesisimizde bir de 80 tonluk tır ve kamyon kantarı kurulacaktır”

“3’üncü Dönemimde İlçeye 100 Milyonluk Yatırım Kazandırdık”

Belediye Başkanlığı görevinin 3. Dönemi süresinde ilçeye toplamda 100 milyonluk yatırım yapıldığını söyleyen Başkan Büyükkarcı; “Görevdeki üçüncü dönemimiz olan 2019-2022 yılları arasında ilçemize; yeni belediye hizmet binası, yöresel ürünler satış mağazası ve atık su arıtma tesisini kazandırdık. Ayrıca tamamlanan Ötüken Konutlarının ikinci etabı olan ve yapımı devam eden Turan Konutları ile ihalesini yaptığımız soğuk hava tesisi de en kısa sürede hizmete girecektir. Öte yandan bahçe yollarına kilitli taş döşemeleri ve kaldırım-refüj çalışmalarımız da büyük ölçüde tamamlanmıştır. Belediye araç parkına kazıcı yükleyici Beko ve itfaiye aracı alımının yanı sıra engelli vatandaşlarımıza 100 adet elektrikli araba dağıtımı yaptık. Bu proje ve çalışmalar güncel değerlendirme ile hesap edildiğinde 100 milyon gibi bir rakama ulaşmaktadır. Ayrancı ölçeğindeki bir ilçe için bu rakam, büyük işler başarıldığının ve ilçe adına büyük idealler taşındığının göstergesidir. Büyük ideallerimizi birlikte taşıdığımız çalışanlarımızı da elbette unutmadık. Tüm bu projelerin hayata geçirilmesinde büyük bir özveri örneği sergileyen çalışanlarımıza resmi olarak açıklanan maaş zammına ilaveten yüzde 20 zam yaptık. Biz belediyeyi devraldığımızda 30 personel varsa 10 personel Öte yandan; güneş enerji santrali kurulması, içerisinde biri kır, diğeri kapalı olmak üzere iki düğün salonu ve sosyal tesislerin olacağı 25 bin metrekarelik park yapımı, Orhun Vadisi yaşam konutları (32 adet 500 metrekare müstakil) ile hayvancılık alanı ve bölgesel hayvan pazarı kurulması için çalışmalarımız devam etmektedir.” diye konuştu.

“Ayrancı Belediyesini devraldığınızda kaç personel vardı?” ve “GES projesini iptal etmekle ilgili pişmanlığınız var mı? sorusunu değerlendiren Başkan Büyükkarcı “Belediyeyi devraldığımız günden bugüne en fazla 7-8 personel alımı yapmışızdır. Şu an 40 personelimizle hizmet üretmeye devam ediyoruz. Alım yaptığımı personeller işçilik noktasında değil de teknik anlamda bize katkı sağlayacak gıda teknikeri, inşaat teknikeri, harita teknikeri gibi personellerin alımı şeklinde olmuştur. Bu alımını yaptığımız personeller belediyelerin olmazsa olmazı. GES projesini pahalı diye iptal ettim. O benim en büyük pişmanlığım olmuştur. İptal ettiğimizde dolar düşüktü, fiyat yüksekti. Daha sonra iki kez daha ihaleye çıktık ancak katılan olmadı. İlerleyen süreçlerde neler olur yaşayıp göreceğiz”

İlçede tamamlanan ve devam eden projelerin yerinde incelendiği programa Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Mahmut Ünüvar, MYK Üyesi Turan Şener, Merkez ilçe başkanı M. Mustafa Gözel, İlçe Başkanı Memiş Vural ve Ülkü Ocakları İl Başkanı Yusuf İslam Coşgun katıldı.

Programa katılan ve konuşmasında “Milliyetçi Hareket Partili bir başkan adayına fırsat verildiğinde neler yapılabileceğinin en güzel örneğidir” diyen Milliyetçi Hareket Partisi İl Başkanı Mahmut Ünüvar “Yüksel başkanımız ve çalışmaları bizim gurur kaynağımız. Diğer arkadaşlarımızın da Yüksel Başkanımızın baktığı yerden bakmalarını isteriz. Yüksel Başkan istediği şeylerin tamamını yapmış mıdır? Belki eksik olanlar vardır. Ama 13 yıl gibi bir sürede vatandaşında teveccüh etmesiyle burada partimizi hizmetleriyle en güzel şekilde temsil ediyor. Rabbim ona bundan sonraki hayatında da en güzel yerlerde olmayı nasip etsin inşallah. Biz kendisinden razıyız.” ifadelerini kullandı.

“Bu kadar küçük bir ilçede bu kadar küçük bir bütçe ile harikalar yaratmanın örneğidir Ayrancı Belediye Başkanımız” diyen MYK Üyesi Turan Şener konuşmasında “Ayrancı Belediyemiz Milliyetçi Hareket Partimizin üretken belediyeciliğinin somut bir örneğidir. Şu anda merkezi bütçeden gelen paranın %80’i personel gideridir geri kalan ise diğer harcamalardır. Milliyetçi Hareket Partisini diğer belediyelerden ayıran fark üretken belediyecilik anlayışıdır. Türkiye’de harikalar yaratan belediyeler Milliyetçi Hareket Partisi belediyelerdir. Bu millete yetimin milletin hakkını yemeden küçücük bütçeleriyle o hizmetlerin nasıl olacağını gösteren belediyeler Milliyetçilik Hareket Partisi Genel Başkanımızın bizi 20-30 yıldır zihinsel olarak 2023’e hazırlamasıdır. Milletin somut olarak istediği icraatı da Milliyetçi Hareket Partisinin üretken belediyecilik anlayışında bulursunuz.” dedi.

Toplantı toplu fotoğraf çekimi ile son buldu. Haber: Senem Yavuzaslan

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285