Bu Rezalete Kim Dur Diyecek? Bu Isin Sorumlulari Kim?

4-9 Mart tarihlerinde ilimizde Kulüpler arasi Yildiz Kiz ve Erkek Basketbol müsabakalari yapildi. Spor açisindan bakarsak bunlar güzel seyler, çocuklarimiz ve gençlerimizin spor yapmalarini her zaman desteklerim. Ama madalyanin birde öbür yüzü var!

Bu Rezalete Kim Dur Diyecek? Bu Isin Sorumlulari Kim?

 

Bu yapilan müsabakalar hangi statüye göre yapiliyor? Yerel Lig ise, Yerel Lig dört(4) takimdan az olamaz.(Yerel Ligler Yarisma Yönergesi 13 Statüler 13.4) Yerel Lig Faaliyeti yapmak için Il Tertip Komitesi tarafindan hazirlanan fikstür ve statünün Federasyon tarafindan onaylanmasi gerekir.(Yerel- Ligler Yarisma Yönergesi 13 Statüler 13.1)
Hadi diyelim bir sekilde bu müsabakalari oynatiyorsunuz. Sporcularin Lisanslari var mi? Lisans olmadan bu müsabakalar oynatilamaz, hakemlerin oynatmamasi gerekir.
Yerel basinda ve Karaman Gençlik Hizmetleri ve Spor Il Müdürlügünün Internet sayfalarinda boy boy resimler, verilen kupalar, takilan madalyalar gördüm. O resimlerin birinde dikkatimi bir sey çekti. Bu müsabakalara katilmayan Yunus Emre Sporda lisansli 1-Damla Dilsad AKÇASAR 2- Emray Gökçe AKDAS 3- Ilkay KALAYCI ‘nin da bu müsabakalarda kendi kulüpleri disinda oynadiklari resimlerden ve bazi kisilerin söylediklerinden anlasilmaktadir.
Bu sporcular hangi kulüpte nasil oynadilar? Lisansli olmalari mümkün olamadigina göre, baska sporcularin lisanslariyla mi oynadilar? Hakemler müsabakalardan önce lisans kontrolü yaptilar mi? Yoksa böyle seylere göz yummalari mi söylendi? Baskasina ait lisansla veya sahte lisansla oyuncu oynatmak hükmen yenilgiyi gerektirir.(Yerel Ligler Yarisma Yönergesi 13 Statüler 23,5)
Bunlari yapanlar nasil bir sorumluluk aldiklarinin sanirim farkinda degiller. Eger bu sporcular Il Özel Idaresi Spor Kulübü A ya da B takiminda oynatildiysa bu Kuruma nasil zarar verdiklerinin farkindalar mi? Gençlik Hizmetleri ve Spor Il Müdürü, Spor Sube Müdürü, Basketbol Il Temsilcisi ve Hakemlere nasil zarar verildigi düsünüldü mü?
Yerel Lig olamayacagina göre bu müsabakalarin müsabaka giderleri nereden karsilandi? Kimler görevliydi?
Daha önce de bu tür olaylarla karsilastim ve hep karsi çiktim.2010–2011 yil sezonunda Il Hakem Komitesinde görev yaptim. Yetkililerin bu konuya egilerek sorumlular kimse bunlari bu tür islerden uzaklastirmalari Kurumlarimiz ve Ilimiz sporuna katki saglayacaktir.
Not: "Daha önce Karaman Gençlik Hizmetleri ve Spor il Müdürlügü internet sayfasinda bu yarismayla ilgili haber ve resim varken 1 haftadir bu konuyla ilgili haber ve resimler neden kaldirilmistir? Haber ve duyurularda bu haber ve fotograflara ulasilamiyor.”
Murat EKIZ
Emekli Beden Egitimi Ögretmeni
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285