banner358

Büyüksehirler Emniyet Kemeri Kullaniminda Sinifta Kalirken Karaman En Fazla Emniyet Kemeri Kullanan 4. Il Oldu

Emniyet Genel Müdürlügü, sehir içi ve sehir disinda sürücülerin emniyet kemeri kullanimlarini inceledi.

Büyüksehirler Emniyet Kemeri Kullaniminda Sinifta Kalirken Karaman En Fazla Emniyet Kemeri Kullanan 4. Il Oldu

Emniyet Genel Müdürlügü, sehir içi ve sehir disinda sürücülerin emniyet kemeri kullanimlarini inceledi. Hayat kurtaran emniyet kemerinin sehir içinde en çok kullanildigi il yüzde 98 ile Sinop, en az kullanilan sehir ise yüzde 3 ile Kocaeli oldu. Karaman, emniyet kemeri kullanan iller siralamasinda yüzde 91’lik katilimla 4. sirada yer aldi.
Istanbul, Ankara ve Izmir gibi üç büyük sehirde de emniyet kemerinin çok fazla takilmadigi görüldü. Sehir disinda emniyet kemeri kullanimi sevindirirken trafik ekiplerinin bu rapordan sonra denetimlerini artiracagi ögrenildi.
Illerde emniyet kemeri kullanimini belirlemek için özel denetim ekipleri kuran Emniyet Genel Müdürlügü, Ramazan Bayrami tatili öncesinde artacak trafik yogunlugu öncesi önemli bir arastirmaya imza atti. Genel Müdürlük illerde trafik ekiplerine talimat vererek sürücülerin emniyet kemeri kullanimlarini inceledi. Ekipler ayri ayri hem sehir içi hem sehir disinda sürücülerin emniyet kemeri kullanimlarini arastirdi. 81 Il Emniyet Müdürlügü'nde yapilan çalismalar degerlendirilerek rapor haline getirildi. Kazalarda, ölüm ve agir yaralanmalari en aza indiren kemer kullaniminda iç açici olmayan sonuçlara ulasildi.
11 SEHIRDE KULLANIM ÇOK AZ
Hazirlanan raporla birçok ilde sürücüler emniyet kemeri kullaniminda adeta sinifta kaldi. Rapora göre sehir içinde en az emniyet kemeri kullanimi yüzde 3 Kocaeli, yüzde 6 Amasya ve Van, yüzde 7 Bayburt, yüzde 8 Kirikkale, Kars ve Sakarya oldu. Yine emniyet kemerinin sehir içi trafiginde en az kullanildigi iller yüzde 13 Aydin, yüzde 16 Agri, yüzde 18 Siirt ve yüzde 24 Konya oldu.
Rapor hangi sehirlerde kent içi trafikte en çok emniyet kemeri kullanan illeri de ortaya çikardi. Buna göre Sinop yüzde 98 ile emniyet kemerinin en çok kullanildigi il oldu. Sinop'u yüzde 96 ile Artvin, yüzde 93 Hatay, Yüzde 91 Karaman, yüzde 90 Kilis izledi. Raporda üç büyük sehrin sehir içi emniyet kemeri kullanimi da yer aldi, Istanbul'da oran yüzde 38, Ankara'da yüzde 33, ve Izmir'de yüzde 45 olarak gerçeklesti. Sehir içinde emniyet kemeri kullanim orani ortalama yüzde 54 olarak gerçeklesirken yüzde 65 olan hedefe yaklasilmis oldu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285