banner358

CHP’liler kuruluslarinin 88. Yilini kutladilar

Kurulusunun 88. yildönümünü kutlayan Cumhuriyet Halk Partililer partinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çiktilar.

CHP’liler kuruluslarinin 88. Yilini kutladilar

Cumhuriyet Parki Atatürk Aniti önünde düzenlenen programa CHP Il Baskani Ahmet Ertugrul, Merkez Ilçe Baskani Mustafa Cem Kagnici, Il ve Ilçe teskilati üyeleri, partililer ve vatandaslar katildi.
Il Baskani Ahmet Ertugrul’un Atatürk anitina çelenk sunmasiyla baslayan program, saygi durusu ve Istiklal marsinin okunmasi ile devam etti. Kutlama programi CHP Il Baskanligi adina Il Sekreteri Selma Ak’in günün anlam ve önemini belirten konusmasiyla sona erdi.
Ak yaptigi konusmada, “Mustafa Kemal diyor ki; “Ulusa hizmet, ulusa hizmet yolunda bütün varligimizla çalismak, parti üyelerinin bozulmaz andidir”. CHP’si Anadolu ve Rumeli Müdafa-i Hukuk Cemiyetinin Halk Fikrasina dönüstürülmesiyle Mustafa Kemal Atatürk tarafindan 9 Eylül 1923 de kuruldu. Halk fikrasi adiyla kurulan parti 1924 yilinda Cumhuriyet Halk Fikrasi,1935 yilinda ise Cumhuriyet Halk Partisi adini aldi.15 Ekim 1927 tarihinde toplanan ikinci kongrede; Cumhuriyetçilik, Halkçilik, Milliyetçilik ve Laikligin CHP'nin dört temel ilkesi olarak benimsenmistir, "10 Mayis 1931 tarihinde gerçeklestirilen üçüncü kurultayda Devletçilik ve Devrimcilik ilkeleri de parti tüzügü ve programina girmistir. 13 Subat 1937 tarihinde de 1924 Anayasasi'nin ikinci maddesine 'Türkiye Devleti; Cumhuriyetçi, Milliyetçi, Halkçi, Devletçi, Laik ve Devrimcidir' Ibareleri eklenmistir. Partimize girmenin kosulu da 'Ulusal Kurtulus hareketine karsi çikmamis olmak ve kamu mallarina el uzatmamis olmak' seklinde belirlenmistir. Partimiz kurucu ve degismez Genel Baskanimiz Mustafa Kemal'in önderliginde Ulusal Kurtulus reçetesini yazan ve de emperyalist devletleri topraklarimizdan kovarak ulusal bagimsizligimizi kazandirmistir. Bizler; kul iken yurttas, ümmet iken ulus olmamizi saglayan ve de yüce meclisinde oturmaya sandalyesi dahi bulunmaz iken bir taraftan Osmanli'nin miras biraktigi savas tazminatini ödeyen, demir çelikten, Sümerbank'a, seker sanayinden, çimentoya, demir yollarindan limanlara kadar temel kurumlari hem de 1 lira dahi borç almadan kuran bir anlayisin, gelenegin sahipleriyiz. Çok partili siyasal yasama geçisi de saglayan partimiz; 1960'li yillarda ortanin solu, 1970'li yillarda demokratik sol kavramlariyla, önerdigi sosyal reformlarla düzen degisikligini hedefledi. Devlet partisinden halkin partisine, düzen partisinden degisimin partisine dönüstü. CHP, tarihsel geleneginin yani sira sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini de benimseyerek; evrensel sosyal demokrasinin özgürlük, esitlik, dayanisma, baris, emegin yüceligi, hukukun üstünlügü, dengeli kalkinma, gönenç, doganin ve çevrenin korunmasi, çogulcu ve katilimci demokrasi degerlerine ve insan haklarina dayanan, gücünü halktan alan çagdas demokratik sol bir siyasal kurulustur. Partimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk 'Benim iki büyük eserim vardir. Biri Cumhuriyet digeri Cumhuriyet Halk Partisidir' demektedir. Sayin genel Baskanimiz Kemal Kiliçdaroglu nun önderliginde Kurulusumuzun 88. yilini kutladigimiz bugün, Mustafa Kemal'in birinci eseri Cumhuriyet basta olmak üzere tüm eserlerini korumaya kararliyiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin en köklü partisi olan CHP’nin 88.kurulus yildönümü hepimize kutlu olsun.”dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285