"Çiftçi 5 Bin TL İkramiyeden Mahrum Kaldı"

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram, ÇKS’ye kaydı olan emekli çiftçilerin 5 bin TL’lik ikramiyeyi alamamasıyla ilgili olarak sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada: “Pandemi döneminde ülkemizin kurtarıcısı olan, risk alarak üretim yapan çiftçimiz bu yıl ürettiğini satamıyor emekli ikramiyesini alamıyor.” dedi.

"Çiftçi 5 Bin TL İkramiyeden Mahrum Kaldı"

Karaman Ziraat Odası Başkanı Mehmet Bayram konuyla ilgili yaptığı açıklamada: "Çiftçimiz Cumhuriyetimizin 100. yılında emekliye verilen 5.000 TL. ikramiyeden mahrum bırakıldı. Bu ülkenin toprağını ekerek, hayvanını besleyerek, insanımızın karnını doyurmayı ömür boyu kendine iş edinmiş, ÇKS’ye kaydı olan emekli çiftçilerimiz 5.000 TL emeklilik ikramiyesinden mahrum edilmemelidir.

Sayın Cumhurbaşkanımız sizin talimatınız olan bir karış toprak boş kalmasın sözüne istinaden üretime devam eden çiftçimiz bu yıl ürününü satamıyor, özellikle bu yıl hububat alımlarında başlayan TMO alım politikaları üreticilerimizi canından bezdirdi. İlimizde hububat hasatında başlayan sıkıntılar Mısır hasatında hat safhaya ulaştı. Hasatın hızla devam ettiği Karamanda 29 Ekim tarihinden bugüne kadar sadece 8 Kasım tarihinden bu zamana kadar TMO tarafından 3 bin tonluk bir randevu açıldı. Üretimin 500 bin ton civarında olduğu İlimizde TMO maalesef sembolik alımlardan başka üreticilerimizin derdine derman olmadı. Zaten yaşanan ekonomik sıkıntılar ve mısır fiyatlarının üreticilerimizin beklentileri altında açıklanan 6.000 TL fiyata ürününü satan çiftçimiz yok, TMO alımı üretimin %20’sini geçmedi. Borçlu olan üreticilerimiz ürününü piyasaya 4.500- 5.400 TL civarında TMO alım olarak hitap edemediği için sattı, satmaya devam ediyor.

Bu sıkıntıları daha önce saha incelemelerimizde gördüğümüz için hububat sezonundan itibaren yaptığımız uyarılara rağmen sonuç alamadık. İlimizde devam eden bir başka hasat şeker pancarı. Devletimiz pancar üretiminin azalması nedeniyle tarihinde ilk defa 2021 yılında şeker ithalat etti. Biz Ziraat Odası olarak Türk Şeker yetkilileri ile köy köy gezerek şeker pancarı ekimi yapılması için üreticilerimiz ile görüşmeler yaparak ricada bulunduk. Bu yıl ise çiftçimiz verimlerin iyi olmasından dolayı C-KOTASI dediğimiz pancar tarlada kaldı. Milletvekillerimiz ve Türk Şeker yetkililerine sıkıntılarımızı iletmemize rağmen ne fiyat açıklaması ne de alımlar ile ilgili bir sonuç alamadık. Üreticilerimizin C-KOTASI pancarı tarlada kaldı çürüyor."

"Geçtiğimiz yıllarda verim kaybından dolayı kotalarını yatıramayan çiftçimiz ceza öderken bu yıl fazla üretimden dolayı cezalandırılıyor. Sonuç olarak özetle,  Cumhurbaşkanımız, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılında çiftçimize verilen 5.000 TL ikramiyeden mahrum kaldı. Bir karış toprak boş kalmasın diye üretim yapan çiftçimiz TMO alım yapmadığı için ürününü öldüm pahasına satarak borçlarını ödemeye çalışıyor. 2 yıl önce şeker ithal eden ülkemizde şeker pancarı üreten çiftçimiz cezalandırılıyor. Pancar tarlada kaldı. Cumhurbaşkanımız, tabanda zor günler geçiren çiftçimizin sıkıntılarını yaptığımız açıklamaları yetkililere iletmemize rağmen size duyuramıyoruz." ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284