Dereköy Köylülerinden Tas Ocagi Eylemi

Ilimize bagli Dereköy`de yasayan köylüler köylerine tas ocagi açilmamasi için bir eylem yapti.

Dereköy Köylülerinden Tas Ocagi Eylemi

Köy girisine taktiklari ''Bu köye Basbakan Recep Tayyip Erdogan'dan baska Ak partili siyasetçi giremez'' afisinin altina toplanan köylüler köylerine tas ocagi açilmamasi için slogan attilar. Burada bir basin açiklamasi yapan Köy Muhtari Saban Cingil, köylerinin Karaman yerlesim birimleri ile sinir oldugunu ve Karaman Valiligine 3 kilometre uzaklikta oldugunu söyledi.

300 haneli ve bin nüfuslu yesillikler içinde bulunan köylerinin ayni zaman'da Karaman'in mesire alani ve oksijen deposu oldugunu ifade eden Cingil, “Son zamanlarda cennet olan köyümüz çevresine açilan tas ocaklari yüzünden cehenneme çevrilmistir.

Vatansever köyümüz hiç bir zaman köy ve köylü için zararli fakat Karaman ve ülkemiz için faydali her projeye evet demistir. Örnegin Köyümüzde önceden yapilan Gölet Karaman köylüsünün sulama ihtiyacini karsiladigi halde köyümüzde tarimi bitme noktasina getirmistir. Buna köy olarak bir itirazimiz olmamistir. Son yillarda köyümüzün çevresine, çok yakinlarina adeta yagmur gibi tas ocaklari açilmaya baslanmis ve zaten dar olan yasam alani iyiden iyiye kisitlanmistir” dedi.

Tas Ocaklarinda kullanilan patlayicilar sebebiyle köyde binalarin duvarlarinin çatladigini, evlerin yikilma tehlikesi ile karsi karsiya kaldigini belirten Cingil, “Bu patlayicilar ses kirliligi yaratmakta, özellikle hamile kadinlar ve çocuklar basta olmak üzere herkes bedenen ve ruhen etkilenmektedir. Tas ocaklarindan çikan toz bulutlari evlerin ve ahirlarin üzerine yagmur gibi yagmakta buda sagligimizi etkilemektedir. Tarim alanlarimiz zarar görmektedir. Köyümüzdeki 1500 yillik tarihi kilise ve köy yakinindaki göletin gövdesi zarar görmektedir. Bunlari çogaltabiliriz. Bu yüzden yetkililerden mevcut tas ocaklarinin ruhsatlarinin iptal edilmesini ve yeni ruhsat verilmemesini istiyoruz” diye konustu.

Daha sonra köylüler ellerindeki pankartlara köy girisinde tas ocaginin yapilacagi yere kadar yürüdüler. Eylem olaysiz bir sekilde sona erdi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285