Dogaya Bin Adet Keklik Birakildi

Il Çevre ve Orman Müdürlügü tarafindan Karaman`in Ayranci Ilçesinde dogaya bin adet kinali keklik birakildi.

Dogaya Bin Adet Keklik Birakildi

Doga Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlügü'nün keklik üretme istasyonundan getirilen keklikler düzenlenen törenle dogaya birakildi. Keklik birakma töreninde konusan Karaman Vali Vekili ve Yardimcisi Yilmaz Simsek, “Bu etkinligi düzenlenmemizde iki temel amaç vardir. Birinci amacimiz dogada giderek azalan keklik popülasyonun sayisinin artirmak ve yaban hayatini tekrar canlandirmak. Ikinci amacimiz ise insanlarimizi, kamuoyunu, köylülerimizi ve özellikle de avcilarimizi bilinçlendirerek, avlanirken bilinçli av yapmalarini saglamaktir” dedi. Bizim temel hedefimiz sürdürebilir bir av hayati saglayarak kendi neslini degil bundan sonraki nesilleri, çocuklari da düsünen bir avlanma bilincini vatandaslarimiza ve avcilarimiza yerlestirmektir diyen Yilmaz, “Bu nedenle bugün burada gerçeklestirdigimiz faaliyeti önemsiyorum. Bu etkinlik sadece Çevre ve Orman Müdürlügümüzün ucundan tuttugu bir is degil ayni zamanda avcilarimizin, köylülerimizin ve diger güvenlik güçlerimizin de isin içinde oldugu bir faaliyettir. Bütün bu paydaslar desteklenirse basariya ulasacagimizi ümit ediyorum” diye konustu.
Il Çevre ve Orman Müdürü Ahmet Duran ise yaptigi konusmada, “Dogaya keklik salmamizin amaci nesillerin tükenmekte olan kekliklerin sayisini artirarak, sürdürülebilir yaban hayatinin biyo çesitliginin devamini saglamak, gelecek nesillerimizin keklikleri bir fotograf karesinde bir televizyon ekraninda görmekten ya da bir radyodan sesini sanal olarak duymaktan ziyade, keklikleri gözle görebilecekleri ve hissedebilecekleri ortamlari olusturmak adina böyle bir çalisma yaptik” seklinde konustu.
Duran, bu faaliyetin dogadaki keklik sayilarinin artmasina katki saglayacagini belirterek, Kiraz Dagi ve Çat bölgesinin yasak bölge ilan edildigini ve 3 yil süreyle bu bölgelerde keklik avinin yasak oldugunu sözlerine ekledi.
Törenin ardindan Kiraz Dagi ile Çat köyü mevkiine bin adet kinali keklik dogaya birakildi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285