banner339

Duyarli Aile, Israf Ve Çevre Kirliliginde Devrim Yapti

Ilimizde Kehya ve Uzun Aileleri, sünnet törenine çiçek gönderilmemesi ve konvoy olusturulmamasi yönünde davetiye hazirlayarak örnek bir davranis sergilediler.

Duyarli Aile, Israf Ve Çevre Kirliliginde Devrim Yapti

Israfin önlenmesi ve çevreye duyarlilik saglamak amaciyla yapilan bu uygulama, Karaman Valisi Süleyman Kahraman tarafindan tesekkür belgesi verilerek ödüllendirildi.
Ailenin tek çocugu olan Dogal Kehya ile kuzeni Ismail Uzun’un sünnet dügünü, israfin önlenmesi ve çevre kirliligine dikkat çekilmesi amaciyla diger törenlere, hatta kurumlara örnek teskil ediyor.
Amaçlarinin çocuklarinin gelecegine yatirim hedefi ile temiz bir çevre ve israfa dikkat çekmek oldugunu belirten Osman Kehya “Çevre kirliliginden tüm canlilar etkileniyor. Araçlarla yapilan abartili dügün konvoylarinda hem benzin israfi yapiliyor, hem de çevre kirliligine yol açiyor. Dügünlere gönderilen abartili çiçekler de gereksiz israfa yol açiyor. Tüm Karaman’lilari, hatta ulusal anlamda herkesi çiçek gönderilmemesi ve konvoy yapilmamasi yönünde duyarli olmaya davet ediyorum” açiklamalarini yapti.
Osman Kehya; bir sonraki hedefinin dügün, nisan törenleri için hazirlanan davetiyelerin seçiminde, normal kagit yerine geri dönüsümlü kagitlarin kullanilmasini saglamak; daha az mürekkep harcayan internetten ücretsiz indirilebilecek eko-fontlarla basilan davetiyelerle misafirlere çevreye duyarli izlenim birakmak oldugunu belirtti.
“Agaçtan kagit degil, kagittan agaç ve çiçek üreten’ tohum kartlar sayesinde davetiyeler okunduktan sonra çöpe atilmak yerine dogaya geri dönebiliyor. Içinde rengarenk tohumlar bulunan davetiyeler, topraga ekildiginde çiçek açiyorlar. Üzerlerine basildiklari kart kadar ambalajiyla da çevre dostu bir davetiye yapmak isteyenler ise; zarfa ihtiyaç duymadan kendisi kapanan, jelatin veya plastik kullanilmayan modeller seçiyorlar. Tabii ki, kagit tüketimini tamamen yok etmek için, geleneksel basili davetiye yerine e-davetiye kullanmak da bir diger seçenek.” diyen Osman Kehya’nin çevre duyarliligi örneginin Karaman’da yayginlasmasi bekleniyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285