Erdoğan “Huzur Evlerinde Bakılan Yaşlı Sayısı 5 Bini Bile Bulmazken Bugün 14 Bine Yaklaştı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan himayesinde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından düzenlenen Birinci Yaşlılık Şurası, “Aktif Yaşlanmanın Desteklenmesi” ve “Yaşlı Haklarının Güçlendirilmesi” ana teması ile gerçekleştirildi.

Erdoğan “Huzur Evlerinde Bakılan Yaşlı Sayısı 5 Bini Bile Bulmazken Bugün 14 Bine Yaklaştı”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şura’nın açılışında yaptığı konuşmada, Şura'nın hayırlı olmasını diledi. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Şura'nın gerçekleşmesinde emeği geçenleri kutlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşleri, teklifleri, tartışmalarıyla Şura’ya katkı sağlayacak olan herkese teşekkür etti. Yaşlılığın hayatın kaçınılmaz bir dönemi olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyaya gelince er ya da geç vakti saati geldiğinde dar-ül bekaya göç etmemiş kimsenin olmadığını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaşlılık için üzülmek yerine, bu dönemi en güzel şekilde değerlendirmeye gayret göstermek gerektiğini hatırlatarak konuşmasının devamında 2019-2023 dönemini kapsayan bir 'yaşlı vizyon belgesi' hazırladıklarını açıkladı. Belediyelerin evde bakım ve gündüzlü bakım hizmetlerini desteklemek için şu ana kadar 35 binden fazla kişiye ulaşan “Yaşlı Destek Programının” başlatıldığına dikkati çeken Erdoğan, “Yaygınlaştırmaya başladığımız aktif yaşam merkezleriyle yaşlıların ve engellilerin sosyal hayata katılımını kolaylaştırıyoruz. Emeklilerimize ödemeye başladığımız iki dini bayramda biner liralık bayram ikramiyeleri de yaşlılarımız için önemli bir destek olmuştur. Bunların yanında daha pek çok hizmetle yaşlılarımız için kimsesizlerin kimsesi olma sözümüzü yerine getiriyoruz” açıklamasında bulundu.
“Bakanlığımız 2019-2023 dönemini kapsayan bir yaşlı vizyon belgesi hazırlıyor” diyen Erdoğan, “Bu çalışmada yaşlılarımızın pek çok alana aktif katılımını desteklemeyi amaçlayan programlar da yer alıyor. Esasen 2003 yılından bu yana yaşlılarımız için çok önemli hizmetleri hayata geçirdik. Huzur evlerinde bakılan yaşlı sayısı 5 bini bile bulmazken bugün 14 bine yaklaştı. Kimsesizlerin kimsesi bir sosyal devlet olduğumuzu göstererek hiçbir yaşlımızı sokakta veya çaresiz bir şekilde dört duvar arasında bırakmıyor hepsine de sahip çıkıyoruz. Devletin yaptığı öncülük ülkemizdeki toplam huzur evi sayısı ve kapasitesinde de önemli artışa vesile oldu. Bugün ülkemizdeki 396 huzur evinde 33 bin 146 kapasite var” şeklinde konuştu.
Birinci Yaşlılık Şurası, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açılış konuşmasının ardından “Aktif Yaşlanma”, “Bakım Ekonomisi”, “Yaşlı Bakım Hizmetleri ve Yaşam Kalitesi”, “Yaşlı Dostu Kentler ve Yerel Yönetimler”, “Yaşlı Hakları” ve “Yaşlılık Ekonomisi” başlıkları altında komisyon çalışmaları ile devam etti. Haber: İHA


 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285