Ev Pansiyonculugu Kazanç Getiriyor

Turistler, tatil için artik deniz ve kum tercihini birakip otantik kültürleri tanima arzusu tasiyor. Dogaya duyulan özlem, kirsal turizm yaklasimini ve dolayisiyla da ev pansiyonculugunu gündeme getiriyor. Turistlerin doga ile özdeslesmesi açisindan desteklenen ev pansiyonculugu, köyde yasayan halkin istihdami ve ekonomiye katkilari açisindan önemli hale geldi.

Ev Pansiyonculugu Kazanç Getiriyor

Ev pansiyonculugunun getirdigi kazanç, Karamanoglu Mehmetbey Üniversitesi’nde yapilan 1. Ulusal Kirsal Turizm Sempozyumunun gündemindeydi. Yasadiklari evin tamamini veya bir bölümünü ekonomik amaçlarla turistlere açan, ama ayni zamanda kültürel yasantilarini, misafirperverliklerini, cömertliklerini de sergileyen Anadolu halkinin, ev pansiyonculugu yoluyla para kazanabilecegi, sempozyumda en dikkat çeken konulardan biri oldu.
Artvin Çoruh Üniversitesi’nde ögretim görevlisi Ceyhun Akyol, kirsal turizmde girisimcilik açisindan ev pansiyonculugunu örnek model olarak sundu. Ev pansiyonculugunun Amasra’da basladigini, dogayi gezme amaciyla gelen turistlerin konaklamada sorun yasadiginda evlerini pansiyon olarak veren köylüler sayesinde doyurucu miktarda para kazanildigi görülünce bu sektöre ilginin arttigini belirtti.
Ev pansiyonculugu modeli sayesinde sadece konaklama degil, yöre yemeklerinin sunumu ve kültürel yasantilarin tanitimi da yapilmis sayiliyor. Yöre halkinin misafirperverligi ve zengin kültürünün tanitimi açisindan da ev pansiyonculugunun avantajlar sagladigi belirtiliyor.
Sempozyumda vatandaslarin ev pansiyonculugu konusunda bilinçlendirilmesi, kredi verilerek evlerinin bir bölümünü pansiyon haline getirmelerinin kolaylastirilabildigi gibi bilgiler ve öneriler de sunuldu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285