Eve ve Otomobile De E-Haciz Gelecek

Gelir Idaresi Baskanligi, yeni dönemde vergi borçlularina yönelik elektronik haczin kapsamini genisletecek. Vergi borcu olanlarin banka hesaplarindan sonra gayrimenkul ve motorlu tasitlarina da e-haciz gelecek.

Eve ve Otomobile De E-Haciz Gelecek

Gelir Idaresi Baskanligi'nin ''2011 Yili Kurumsal Mali Durum ve Beklentiler Raporu''ndan derlenen bilgilere göre, idare, vergi kayip ve kaçagi ile mücadele etmek, vergi gelirlerini artirmak ve daha etkin bir denetim amaciyla yilsonuna kadar bir dizi önlemi uygulamaya koyacak.
Idare, trafik para cezalarinin online tahakkuk ve tahsilatinin da aralarinda oldugu çesitli projelerde test faaliyetini tamamlayip, Türkiye çapinda uygulamaya geçmeyi planlarken, içki ve sigarada ölümlere yol açan sahtecilik ve kaçakçilik olaylariyla mücadele amaciyla da yeni bir çalisma yürütecek.
Yargitay, BOTAS, Türkiye Ihracatçilar Meclisi ve Istanbul Büyüksehir Belediyesinin de aralarinda bulundugu çesitli kuruluslardan da web servis araciligiyla mükellef ve borç bilgilerini alacak olan Gelir Idaresi, yilsonuna kadar Banka ve Sigorta Muameleleri Vergisinde degisiklige dönük hazirlik çalismasi da gerçeklestirecek.
Elektronik Dava Takip Sistemi
—Vergi ihtilaflarindan kaynaklanan savunmalarda etkinligi artirmak, idarenin savunma stratejisinde yeknesakligi saglamak ve ihtilaflarla ilgili istatistiki bilgilere elektronik ortamda erismek, ihtilaflari asgari düzeye indirmek ve bunu saglayacak tedbirleri zamaninda almaya katkida bulunmak amaciyla Elektronik Dava Takip Projesi uygulamaya konulacak.
—Elektronik Arsiv: Mükellefler tarafindan bilgi islem sistemleri araciligi ile elektronik belge seklinde olusturulan ve birinci nüshasi kagit olarak alicisina teslim edilen belgelere ait ikinci nüshalarin Baskanlikça belirlenen kosullara göre kagit ortami yerine manyetik ortamda muhafazasi ve istendiginde ibrazi için Elektronik Arsiv Uygulama Tebligi yayimlanacak.
—Elektronik Beyanname Aracilik ve Sorumluluk: Internet vergi dairesine elektronik ortamda bilgi girisi yapilmadan meslek mensuplarinin sözlesme düzenlemedikleri mükelleflerin beyannamelerini elektronik ortamda göndermelerine izin verilmeyecek. Baskanlik buna yönelik bir çalisma yapacak.
Trafik Cezalarinda Online Dönem
—Trafik idari para cezasi tutanak bilgilerinin Emniyet Genel Müdürlügünce Gelir Idaresi Baskanligina elektronik ortamda gönderilmesini öngören web servisi hazirlandi ve test ortamina açildi.
Test çalismasinin ardindan sistem tüm Türkiye'de uygulamaya konulacak ve trafik para cezalari, alinacak verilere istinaden otomatik olarak mükellef hesabina islenerek, tahakkuk verilecek.
—Emniyet Genel Müdürlügü ile GIB arasinda bulunan hat üzerinden ÖTV 2A beyannamesi için ödeme ve araç bilgileri ile degerli kagit bilgilerinin tahsilatina iliskin bilgilerin sorgulanmasi için yeni bir web servisi yazilarak baslatilan test çalismasi tamamlanacak ve ardindan bütün veriler sorgulamaya alinacak.
Içki Ve Sigarada Bandrol Uygulamasi
—Tütün mamulleri ve alkollü içkilerde Bandrollü Ürün Izleme Sistemi kapsaminda faaliyet gösteren üretici ve ithalatçi firmalarin aldiklari bandrol sayilarindan ve firmalarin GIB'e internet ortaminda aylik olarak bildirdigi bandrol ve bandrollü ürün stok bilgilerinden hareketle gerçeklestirilen analizler sonucunda, sahada gerçeklestirilen bandrol denetimlerinin tutanaklari elektronik ortamda arsivlenmeye baslandi. Arsivleme sonucu biriken bilgilerden hareketle tütün mamülleri ve alkollü içkiler sektöründe faaliyet gösteren riskli (dagitici, perakendeciler de dâhil) firmalarla, bu firmalarin sorunlu markalari tespit edilecek. Bu alandaki sorunlarin artik yasanmamasi için de gerekli önlemler alinacak.
Yevmiye Defteri Elektronik Oluyor
Bu arada Raporda, mevcut çalismalar hakkinda da su bilgiler verildi: -Mükelleflerin tutmak zorunda olduklari defterlerin elektronik ortamda olusturulmasi, onaylanmasi ve muhafazasi ile ilgili hukuki ve teknik altyapinin olusturulmasi çalismalari nihai asamaya geldi. Bu kapsamda yevmiye defteri ve defteri kebirin elektronik ortamda olusturulmasinda kullanilacak format ve standartlarla ilgili yazilim hazirlandi. Teblig hazirlama çalismalari da devam ediyor.
—Etkin bir vergi yönetimi ve denetimi çalismalari kapsaminda mükellefler ve sektörlere ait veriler, istatistiksel ve matematiksel yöntemlerle degerlendirilerek, ''Makro Analiz Raporlari'' olusturuluyor.
—Merkezi Risk Analizi ve Katmanlastirma (MERAK) Projesi uygulamaya konularak, veri ambarindan alinan veriler ile riskli mükelleflerin tespiti çalismalarina baslandi. Bu çalismalar da son asamaya geldi.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285