banner358

Fikri, Sinai Mülkiyet Ve Inovasyon Paneli Yarin

Mevlana Kalkinma Ajansi Karaman Yatirim Destek Ofisi ve Karamanoglu Mehmetbey Üniversitesi Proje ve Teknoloji Transfer Ofisi isbirliginde Fikri, Sinai Mülkiyet ve Inovasyon paneli düzenlenecek.

Fikri, Sinai Mülkiyet Ve Inovasyon Paneli Yarin

2012’de yapilan 4 patent basvurusunu 2013 yilinda 7 basvuruya çikaran Karaman, Türk Patent Enstitüsü verilerine göre 81 il içerisinde 41. sirada yer almaktadir. Gelisen üniversitesi, arastirma laboratuarlari, MEVKA destegi ile kurulacak Is Gelistirme Merkezi ile Karaman’in bilimsel arastirmaya verdigi önem artarak devam edecek. Ayrica Karamanoglu Mehmetbey Üniversitesi, Teknokent kurma çalismalarini da sürdürüyor.
Konuyla ilgili olarak MEVKA’dan yapilan açiklamada, “Karaman özellikle marka tescil basvurulari ile ön plana çikmaktadir. Bisküvi firmalarinin yogunlukta oldugu ilimizde sektörün yapisi geregi bir firmaya ait pek çok farkli ürün bulundugu için her ürün için marka tescili yapilmasi gerekmektedir. Örnegin sektörün önde gelen firmalarindan birinin son 10 yila ait yaklasik 600 markasi bulunuyor. Tasarim tescillerinde ise ilimiz daha da iyi bir konuma sahiptir. 2013 yili TPE verilerine göre Karaman toplam 253 tasarim tescili ile iller siralamasinda 16. Siradadir. Tasarim tescil sayilari il nüfusuna oranlandiginda ise Karaman Türkiye 2.’si konumundadir. Ilimize ait tescilli bir cografi isaret bulunmamaktadir. Fakat bu gelismelerle beraber ilimizde fikri ve sinai mülkiyetin korunumu ile ilgili önemli sorunlar da bulunmaktadir; Ilimiz su ana kadar hiç patent tescili gerçeklestirememis 13 ilden birisidir. Fakat bu hususta ilimizden gelen ilk patent basvurusu tarihi olan 2007 yilindan bu yana 18 tane patent basvurusunun olmasi ve bu basvurularin büyük kisminin patent alim sürecinin devam etmesi önemli bir neden olarak gösterilebilir. Ilimizde sicil kaydi bulunan bir patent veya marka vekili bulunmamaktadir. Dolayisiyla basvuru yapmak isteyen firma veya kisiler ilde kendilerine yardimci olacak bir yetkili bulamamakta ve bu islemlerin tamamini il disinda halletmek zorunda kalmaktadirlar. Bu kapsamda sehrimizde fikri ve sinai mülkiyetlerin korunmasi hususunda sorunlarin ele alinacagi, konunun önemine dikkat çekecek ve ilde yasanan gelismeleri hizlandiracak, konusunda uzman katilimcilarin bulunacagi ve bu alanda faaliyetlerde bulunan Karamanlilarin birinci elden sorularini paylasabilecegi Fikri, Sinai Mülkiyet ve Inovasyon Paneli 18 Nisan Cuma günü Karamanoglu Mehmetbey Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Konferans Salonunda yapilacaktir” dendi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285