Geleceğin Rehberlikçileri Rehber Öğretmenlerle Bir Araya Geldi

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Eğitim Fakültesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü öğrencileri ilimizdeki eğitim kurumlarında görevli rehber öğretmenler ile bir araya geldi.

Geleceğin Rehberlikçileri Rehber Öğretmenlerle Bir Araya Geldi

Etkinliğin açılış konuşmasını yapan Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nesip Aktan, rehberlik öğretmenlerinin öğrencilerle buluşmalarının kendisini oldukça mutlu ettiğini belirterek, “Öğrencilerimizin, lisans eğitimleri süresince, sahada çalışan kişilerin bilgi ve deneyimlerinden haberdar olmasını çok önemsiyoruz. Lisans öğrencilerimizin dördüncü sınıfta aldıkları Öğretmenlik Meslek Uygulaması dersi sahada hangi durumlarla karşılaşacakları konusunda bir farkındalık oluşturmaktadır. Bu uygulamayı sadece dördüncü sınıfta değil, her sınıf düzeyinde farklı zamanlarda gerçekleştirerek genişletmek istiyoruz” dedi. 
Ardından söz alan Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Cihad Şentürk ise Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık öğrencilerinin mezun olduktan sonraki mesleki yaşamlarında nelerle karşılaşacakları ve sorunlarla nasıl baş edecekleriyle ilgili olarak mesleği icra eden kişiler tarafından farkındalık oluşturulmasının önemine değinen ve rehberlik öğretmenlerine ayrı ayrı teşekkür etti. 
Son olarak dersin yürütücüsü Dr. Kasım Karataş ise etkinlikle ilgili değerlendirmelerde bulunarak, “Ders kapsamında öğrencilere konuyla ilgili teorik bilgiler verilirken bazı kavram ve durumlar soyut kalabiliyor. Dolayısıyla teorik bilgilerin uygulamadaki somut karşılığının ne olduğunun anlaşılması noktasında mesleği icra eden kişilerin bilgi ve tecrübelerinden yararlanmak çok önemli. Böylelikle hem teorik bilgiler daha anlaşılır olmakta hem de öğrencilerimiz mesleklerine ilişkin bir vizyon kazanmaktadırlar” şeklinde konuştu.
Okullarda Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık dersi kapsamında Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından düzenlenen etkinlikte Özel Eğitim Anaokulu’dan Erkan Aygün, Spor Lisesi’nden Özge Çevik, Prof. Dr. Ömer Dinçer Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden İsmail Demirörs, 15 Temmuz Muhammet Yalçın Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden Mehmet Güzel ve Abdullah Tayyar Anadolu Lisesi’nden Osman Mavi, okullardaki rehberlik hizmetleri ile ilgili bilgilendirmelerde bulunarak öğrencilerle tecrübelerini paylaştılar.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285