Genç Kiz Dördüncü Nakil Sansinda Hayata Tutunamadi

Karaman`da kardesinden kök hücre alinarak nakil yapilacak olan 18 yasindaki kan kanseri (Akut Lenfoblastik Lösemi) genç kiz, hayata tutunmak için 4. kez tedaviye basladigi hastanede hayatini kaybetti.

Genç Kiz Dördüncü Nakil Sansinda Hayata Tutunamadi

10 yasinda tedavi olan ve hastaligi 18 yasinda tekrar nükseden Sümeyye Koyuncu, 8 ay önce ikinci kez tedaviye basladi ve kisa sürede remisyon denilen kök hücre nakli seviyesine geldi. Kök hücre için 12 yasindaki kardesi Hatice uyumlu çikinca Sümeyye için hayat tekrar basladi. Ancak Ankara'da hastaneye giden Sümeyye, hastane tadilatta oldugu için kendisine sira gelmeden hastaligi tekrar nüksetti ve nakil seviyesine gelmek için Konya Selçuk Üniversitesi Meram Tip Fakültesi Hastanesi'ne geri döndü. Yine kemoterapiye baslayan genç kiz, bu kez remisyon dönemine gelmeden babasi vefat edince tedaviye ara vermek zorunda kaldi. Son kez 3 ay önce 4. tedavisine baslayan Sümeyye, kök hücre nakil seviyesine gelemeden geçtigimiz hafta hayatini kaybetti. Yasanan tüm olumsuzluklar nedeniyle kizinin sagligina kavusamadigini belirten Aliye Koyuncu, "Benim tek istedigim çocuklarimin saglikli olmasiydi. 12 yasindaki kizim Hatice'den alinacak kök hücre ile yasayacak diye umut ederken, olumsuzluklar pesimizi birakmadi. Ilk basta hastanede bize sira gelseydi çocugum belki de sagligina kavusmus olacakti" dedi.
ARTIK NAKILLER KONYA'DA YAPILACAK
Kendisinin hastaneye gelmesinden sonra Sümeyye'nin tedavisiyle yakindan ilgilendiklerini belirten SÜ Meram Tip Fakültesi Hematoloji Bölümü Kök Hücre Nakil Merkezi sorumlularindan Doç. Dr. Aynur Ugur Bilgin, "Sümeyye çok geç kalinmis bir hastaydi. Üst üste olumsuzluklar yasanmis. Ilk tedaviden sonra sira gelmemis, sonrasinda babasi vefat etmis derken tekrar nakil sürecine basladi. Ben de hastami bu zamanda tanidim. Kardesi uyumlu oldugu için yasam sansi çoktu, 4. kez nakil seviyesine gelinmesi için çabalandi ancak bu kez hastaliga yenildi. Bizi çok üzen bir olay oldu. Konya'da Kök Hücre Nakil Merkezi daha önce açilmis olsaymis, simdi Sümeyye yasiyor olabilirdi" dedi.
Konya'da Kök Hücre Merkezi'nin kuruldugunu ifade eden Bilgin, "Sümeyye gibi hastalarimiza sahip çikabilmek ve onlari yasatabilmek için bu sartti. Eylül ve Ekim ayi içerisinde hastalarimiza burada kök hücre naklini yapmaya baslayacagiz. Onun disinda Ankara Üniversitesi Tip Fakültesi ile irtibata geçerek nakil seviyesine gelen hastalarimizin organizasyonunu yaparak nakillerinin yapilmasini saglamaya basladik. Bu sayede hastalarimizin sagligina kavusacagini düsünüyoruz" dedi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285