GÖKTÜRK 1 Uydu Projesinde Karamanlı 3 Genç Mühendisin de İmzası Var

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin istihbarata yönelik görüntü ihtiyacını karşılayacak olan GÖKTÜRK-1 roketi bugün 16.51’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı törenle uzaya fırlatılacak.

GÖKTÜRK 1 Uydu Projesinde Karamanlı 3 Genç Mühendisin de İmzası Var

Yılda 60 binden fazla görüntü aktaracak olan GÖKTÜRK-1 Uydusunun projesinde aslen Karamanlı olan genç mühendislerden Savunma Sanayi Müsteşarlığında görevli Barış Gençay ile Roketsan ve TÜBİTAK’ta görevli üç genç mühendis projenin farklı alanlarında görev yapıyor.

Proje sorumlusu olarak görev yapan Savunma Sanayi Müsteşarlığı Mühendislerinden Barış Gençay ve arkadaşları GÖKTÜRK-1 Uydusunun hayata geçirilmesinde önemli rol oynadılar.

GÖKTÜRK-1 hem sivil hemde askeri uygulamalar için çok yüksek çözünürlüklü uydu görüntüleri sağlayacak ve bu özellikleriyle en gelişmiş sistemlere sahip keşif/gözetleme uyduları arasındaki yerini alacak. Alçak irtifa dünya yörüngesine oturacak olan uydu, fırlatmanın ardından 57. dakikada roketten ayrılacak, 59. dakikada güneş panellerini açacak. Uydudan ilk sinyal, fırlatmanın ardından 68. dakikada alınacak.

Yaklaşık 90 dakikada dünya çevresinde bir tur atacak uydunun, yılda 60 binden fazla görüntü çekmesi öngörülüyor. Uydu, Türkiye üzerinden her geçişinde dünyanın çeşitli bölgelerinden aldığı fotoğraf ve görüntüleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Uydu Yer İstasyonuna aktaracak.

Dünyadaki benzerlerine göre oldukça yüksek çözünürlükte görüntüler aktaracak uydu, kamu kurum ve kuruluşları için çevre ve yapılaşmanın izlenmesi, tarımsal rekolte tespiti, belediyecilik uygulamaları, sınır kontrolü, kadastro faaliyetleri gibi birçok alanda uzaktan algılama görevleri yapılabilecek.

TÜRKİYE ŞİMDİ UZAYDA DAHA GÜÇLÜ

2012 yılında fırlatılan GÖKTÜRK-2'den sonra ikinci askeri uydu olma özelliğini taşıyan ve geliştirme, üretim ve test faaliyetlerine 19 Temmuz 2010 yılında başlanan GÖKTÜRK-1 uydusu, Türk Silahlı Kuvvetlerinin hedef istihbaratına yönelik ihtiyacını coğrafi kısıtlama olmadan dünyanın her yerinden yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü ile karşılayacak. Görüntü çözünürlüğü ve kapasitesi, veri indirme hızı, manevra kabiliyeti ve gelişmiş yer sistem özellikleri ile GÖKTÜRK-1 uydusu, GÖKTÜRK-2 uydusuyla beraber Türkiye'nin uzaydaki gücünü artıracak.

GÖKTÜRK-1 uydusunun entegrasyon ve çevresel test faaliyetleri, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ tesislerinde kurulan Türkiye'nin ilk millî Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) merkezinde gerçekleştirildi. Yörünge testleri ve kabul aşamalarının tamamlanması sonucunda envantere alınacak olan GÖKTÜRK-1  uydusu Hava Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde teşkil edilmiş olan Keşif Uydu Tabur Komutanlığı tarafından komuta ve kontrol edilecek.

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2016, 18:30
YORUM EKLE
YORUMLAR
k.e
k.e - 12 ay Önce

yapilanin en iyisi için daha fazla calismak.....

SIRADAKİ HABER

banner284

banner285