banner339

Hatuniye Medresesi 130 Akademisyene Tanitildi

Karaman’in geçmisteki sanat ve kültürünün zenginligini en iyi yansitan tarihi mekânlardan olan Hatuniye Medresesi, 1.Ulusal Kirsal Turizm Sempozyumu için Karaman’a gelen yaklasik 130 akademisyen ve kurum temsilcisine tanitildi.

Hatuniye Medresesi 130 Akademisyene Tanitildi

Medresenin sanat yönünün zenginligi ve turizm açisindan degerini anlatan Karamanoglu Mehmetbey Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Ögr. Gör. Seda Dilay’in sunumu, Karaman’in sanat degerlerinin tanitiminda anlamli bir çalisma oldu.
Ögr. Gör. Seda Dilay, Karaman’daki Nalincilar Evi, Ibrahim Bey Çesmesi, Hacibeyler Camii, Tol Medrese gibi tarihi mekânlar arasinda mimari yapi zenginligi açisindan önemi büyük olan Hatuniye Medresesinin bir mimari saheser oldugunu belirtti. Dilay “Hatuniye Medresesi, zamanda yolculuk yapilabilecek en iyi yerlerden biridir. Taç kapisinin üzerindeki kitabede ilim ile ilgili hadisler, binanin yapildigi dönemde geçmiste egitime verilen önemi göstermektedir” açiklamalarini yapti.
Ünlü ressam Osman Hamdi Bey’in yaptigi paha biçilemeyen Kaplumbaga Terbiyecisi resminin arka fonundaki medrese kapisinin, Karaman’daki Hatuniye Medresesinin resmi oldugu da bu oturumda açiklandi.
Taç kapidaki ongun kusu ve diger kabartmalarin resimlerini ilgi ile izleyen katilimcilar, konusmanin bitiminde Medreseyi ziyaret etmeden önce ön bilgiye sahip olduklari için mutlu olduklarini ve sempozyumun Karaman’i tanitmasi açisindan önemli oldugunu bir kez daha vurguladilar. 
“Kimsenin alin yazisinda ne bir eksiklik vardir, ne de fazlalik.. Nefise Sultan, yaptirdigi medrese ile bir çok kisiye isik oldu” anlaminin bulundugu sözler ile sunumunu tamamlayan Dilay, Türkiye’de bu alana ilgi duyan akademisyenlere Hatuniye Medresesinin tanitiminda önemli bir asama kaydetmis oldu.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285