HEPİMİZ ATATÜRK'ÜZ

Türkiye Eğitim, Öğretim ve Bilim Hizmetleri Kolu Kamu Çalışanları Sendikası (Türk-Eğitim-Sen) Genel Başkanı Talip Geylan, Atatürk’ü ölümünün 85’inci yılında özlemle andıklarını belirterek, “Kutlu emanetleriyle, ölmez fikirleriyle, milli davaya sarsılmaz inancıyla o aslında biziz. Hepimiz Atatürk’üz” dedi.

HEPİMİZ ATATÜRK'ÜZ

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Mesajında Türk kurtuluş mücadelesinin mimarı, Türkiye Cumhuriyeti kurucu lideri Büyük Atatürk’ü ölümünün 85’inci yılında özlemle andıklarını belirten Geylan, şunları ifade etti:
“Ömrünü Türk topraklarının bütünlüğüne, kuruluşunun ardından da devletimizin bekasına vakfetmiş, gerek kararları, gerekse dahice geliştirdiği stratejiler ile Türk milletine eşine nadir rastlanan zaferler kazandırmış, ekonomi, eğitim, sağlık, hukuk, bilim, kültür ve daha nice alandaki kalkınma hamleleriyle Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni çağdaş dünyada itibarlı bir konuma taşımış, dehası asırları aşan, emsalsiz, erdemli ve yenilikçi lider Atatürk'e minnettarız. Onun açtığı yolda yürütülen şeref mücadelesiyle Türk milleti makûs talihini yenmiş, sömürgeci, hegemon ve dayatmacı anlayışların karşısında muallaklığa yer olmadan cesaretle durmuş, muasır değerleri de yanına katıp, medeniyete uzanan aydınlık yolun kapısını açmıştır.”
Bağımsızlığın Atatürk’ün karakteri olduğunu belirten Geylan, “Toplumda en yüksek hürriyetin, en yüksek eşitlik ve adaletin devamlı şekilde sağlanması ve korunmasının ancak ve ancak tam ve kat'î mânasiyle milli egemenliğin kurulmuş bulunmasına bağlı olduğunu dile getiren Atatürk, milli egemenlik, milli irade ve demokrasiyi her şeyin üstünde tutuyordu. Millet egemenliğinin Cumhuriyetle taçlandığı topraklarımızda, Türk milleti vatanına ve devletine yüksek sadakatinden hiçbir zaman ödün vermemiştir. Bugün Cumhuriyetin 100. yılını övünçle idrak ederken, Atamızın emaneti mukaddes Cumhuriyetimize, Cumhuriyetle bezenmiş ideallerimize gövdemizle, ruhumuzla, akidemizle sahip çıkıyoruz” ifadelerine yer verdi.
Geylan şöyle devam etti:
“Eğitimin niteliklerine kafa yoran, bu yönde yapılan çalışmalara bizatihi katılan, 'Geometri' kitabını yazarak geometri terimlerine Türkçe karşılıklarını veren, kara tahtanın başına geçen Başöğretmenimiz Atatürk için özveri, üretkenlik gerektiren öğretmenlik mesleği ayrı bir öneme haizdi. Büyük devlet olma ve varlığını sürdürmenin yapı taşlarından birisinin 'eğitim' ve 'eğitimli bireyler' olduğunu çok iyi bilen Atatürk, fikri hür, vicdani hür, irfanı hür nesiller yetiştirmeyi merkezine alan eğitim sürecimizin biricik öğesi öğretmenlerimize güvendi, onlara yüksek sorumluluklar, çetin görevler yükledi. Atamız, sadece bilgisiyle değil, aynı zamanda tutum ve davranışları, hayat karşısındaki duruşuyla da öğrencilerine ayna olan muhterem öğretmenlerimizin statüsünü, itibarını artırmak için yoğun çaba gösterdi. Hiç akıldan çıkmamacasına bilinmelidir ki Atamız; Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Bey’den, Anadolu’nun kapısını Türklere açan Alparslan’dan, İstanbul fatihi Fatih Sultan Mehmet’ten, cihan hakimi Kanuni’den devraldığı tarihi, sosyal ve kültürel birikimi koruyan ve yaşatan önderimizdir. Kutlu emanetleriyle, ölmez fikirleriyle, milli davaya sarsılmaz inancıyla o aslında biziz. Hepimiz Atatürk’üz.” İHA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284