banner339

Içkiye Siki Denetim Geliyor

Sahte içkiden ölümlerin ardindan Alkollü Içki Eylem Plani uygulamaya konuluyor.

Içkiye Siki Denetim Geliyor

Planla alkollü ürünler, uzmanlarin görev yaptigi, laboratuar analizlerinin gerçeklestirildigi özel gümrüklerden Türkiye'ye girecek. Sicili bozuk olanlara lisans verilmeyecek, denetimler sikilastirilacak.
Çesitli dönemlerde gündeme gelen, ancak Rus turist rehberlerinin ölümüyle uluslararasi bir boyut kazanan sahte ve kaçak içki sorununa çözüm bulunmasi için ilgili birimler art arda toplantilar düzenliyor.
Eski adiyla Tarim ve Köyisleri, yeni adiyla Gida, Tarim ve Hayvancilik Bakanligi, Maliye Bakanligi, Içisleri Bakanligi, Kültür ve Turizm Bakanligi, Saglik Bakanligi, Tütün ve Alkol Piyasasi Düzenleme Kurumu (TAPDK) ve diger ilgili kurulus temsilcilerinin katilimiyla gerçeklestirilen toplantilarda, soruna daha köklü çözüm bulunmasi için Alkollü Içki Eylem Plani hazirlanarak, yürürlüge konulmasi karari alindi.
Bu çerçevede ilgili kurulus temsilcileri, 7 maddeden olusan bir Eylem Plani Taslagi hazirladi. Halen üzerinde çalismalar devam eden taslak plan, son seklini aldiktan sonra hemen uygulamaya konulacak.
Bandrol Denetimi Yogunlasacak
Alkollü içkilerde üretim, ithalat, pazarlama, tüketiciye satis, denetim ve diger konulari düzenleyen Alkollü Içki Eylem Planinda yer alan hususlar söyle:
—Alkollü içkilerle ilgili bandrol denetimleri yogunlastirilacak. Mobil denetim cihazlarinin sayisi artirilacak. Gelir Idaresi Baskanligi ile TAPDK, verilen bandrolleri siki takibe alacak. Saha denetimleriyle alinan bandrollerin legal ürünlerde kullanilip, kullanilmadigi arastirilacak. Bunun için sürekli stok denetimleri gerçeklestirilecek. Bu sekilde verilen bandrollerin, alan kisi ya da kuruluslarca mi kullanildigi, yoksa kötü amaçli kisilere mi satildigi ortaya çikarilacak.
Her Etapta Denetim
—Gida, Tarim ve Hayvancilik Bakanligi, basta turizm yöreleri olmak üzere tüm Türkiye'de, alkollü içkilerin üretim ve ithalatindan pazarlanmasina ve tüketiciye ulasmasi asamasina kadar her etapta yaygin ve yogun denetim yapacak. Bakanlik, sik araliklarla alkollü içkilerle ilgili içerik denetiminde de bulunacak.
Kolluk Kuvvetlerine Bilgi Verilecek
—Ilgili kurum ve kuruluslar, alkollü içki konusunda devletin kolluk kuvvetlerine gerekli her türlü bilgi ve belgeyi aktaracak. Kolluk kuvvetleri de çalismalari sirasinda elde ettikleri her türlü belge ve bilgiyi ilgili kurum ve kuruluslara verecek. Kaçak içki üretim ve satisina iliskin istihbarat bilgileri tüm kolluk kuvvetleriyle, ilgili kurum ve kuruluslar tarafindan müstereken degerlendirilecek ve geregi yapilacak.
Sicili Bozuk Olana Lisans Yok
—Üretim lisansi ve yetki belgelerine sinirlama: Tütün ve Alkol Piyasasi Düzenleme Kurumu, adli sicili bozuk üreticilere üretim lisansi vermeyecek. Dagitim yetki belgesi verirken de, çok ciddi bir arastirmaya gidecek. Tütün ve Alkol Piyasasi Düzenleme Kurumu, bu konuda yasanan sikintilari çözecek tedbirleri de süratle alacak. Kolluk kuvvetleri de sicili bozuk mükellefleri Tütün ve Alkol Piyasasi Düzenleme Kurumu’na bildirecek.
Ithal Edilen Ürüne Analiz
—Alkollü içki ithalatinda, hem Gida, Tarim ve Hayvancilik Bakanligi hem de Gümrük Müstesarligi çok ciddi bir denetim yapacak. Ithal edilen ürünlerden alinacak numuneler, laboratuarlarda ciddi bir analize tabi tutulacak.
Gümrük Kapilarindan Girecek
—Alkollü içki ithalatinda, Ihtisas Gümrükleri uygulamasina geçilecek. Ithal içki, sadece belirlenecek ihtisas gümrügünden ya da gümrük kapilarindan Türkiye'ye girecek. Ihtisas Gümrüklerinde konuyla ilgili uzman elemanlar görev yapacak, tam teçhizatli laboratuvarlar kurulacak. Ithal içkiler, buralarda analize tabi tutulduktan sonra Türkiye'ye sokulacak.
Tüketiciye Kadar Denetim
—Alkol Takip Sistemi kurulacak. Halen üreticilerle sinirli olan Alkollü Içki Takip Sistemi'nde, nihai tüketiciye kadar olan etap da sisteme dahil edilecek. Alkol Takip Sistemi Gelir Idaresi Baskanligi ya da Tütün ve Alkol Piyasasi Düzenleme Kurumu bünyesinde kurulacak. sistemin hangi kurum bünyesinde olusturulacagina daha sonra karar verilecek
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285