İKEV Arabaşı Günlerinin İlki Yapıldı

İstanbul Karamanlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfının (İKEV) geleneksel hale getirdiği arabaşı günlerinin ilki gerçekleştirildi.

İKEV Arabaşı Günlerinin İlki Yapıldı

İstanbul Karamanlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı (İKEV) tarafından geleneksel hale getirilen ve pandemi nedeniyle bir süredir yapılamayan arabaşı günlerinin ilki 30 Ocak Pazar günü gerçekleştirildi. 

İçerisinde bulunduğumuz pandemi süreci nedeniyle üç ayrı tarihte gerçekleştirilmesi planlanan arabaşı günlerinin ilki vâkıfın binasında yapıldı. Arabaşı gününde, vefatının 74. yıl dönümünde, Mustafa Kemal Atatürk'ün en yakın silah arkadaşı, Kurtuluş Savaşı'nın Muzaffer Doğu Cephesi Komutanı, Kırmızı ve Yeşil Şeritli İstiklal Madalyası sahibi, Karamanlı Kazım Karabekir Paşa'da dualarla yâd edildi.  Düzenlenen programda selamlama konuşması yapan İKEV Başkanı Fikri Mehmet Başar, katılımcılara katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Başar, konuşmasında: “Karamanlılar, yöremiz insanları birbirleri çok özlemiş bunu görüyoruz. Vakfımıza arabaşı günleri etkinliklerimiz için yoğun talep geldi. Bu sene özelinde pandemi nedeniyle gelen kişilerin sayısını kısıtlı tutmak kaydıyla üç adet arabaşı etkinliği yapacağız. İkincisi Şubat’ın son Pazar’ı 27 Şubat Pazar üçüncüsü Mart’ın son Pazar’ı 27 Mart Pazar günü olacak. Etkinliklerimizi anma ve vefa olarak yapıyoruz. Burada Karaman’ımızın büyük değeri İstiklal Savaşı’nın Muzaffer Komutanı Mustafa Kemal Atatürk’ün en yakın silah arkadaşı Karamanlı Kazım Karabekir Paşamızı anmak amacıyla buradayız” ifadelerine yer verdi. 

“BİRBİRİMİZE ÇELME TAKMAYA DEĞİL DESTEK OLMAYA İHTİYACIMIZ VAR”

Programda söz alan Konyalılar Derneği Başkanı Kudret Fikirli: “Değerli Karamanlı hemşehrilerim, bu arabaşı gününde sizlerle birlikte olmaktan mutluluk duyuyorum. Bugünü, bu coğrafyayı bize vatan olarak emanet eden, topraklarımızdan çıkmış rahmetli Kazım Karabekir adıyla da ilişkilendirmelerinden dolayı yönetime ayrıca teşekkür ediyorum. Başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kazım Karabekir Paşamıza ve silah arkadaşlarına rahmet diliyorum. Böyle bir günde bir arada olmak güzel, gurbette insanın kendisini yalnız hissetmemesi adına hemşehrileriyle, dostlarıyla, arkadaşlarıyla bir arada olması memleket hasreti gidermesi, memleketini konuşması, memleketteki arkadaşlarını yâd etmesi güzel bir şey. Sonuçta gurbetteyiz bir birbirimize çelme takmaya değil omuz vermeye destek olmaya ihtiyacımız var” dedi. 

Konyalı Sanayi ve İşadamları Derneği (KONSİAD) Genel Başkanı Kemal Çelik de: “Gönül ne kahve ister ne kahvehane, arabaşı bahane gönül sizleri görmek istiyor. Hepinizi saygı, sevgi ve muhabbetle selamlıyorum” dedi.

Karaman Dernekler Federasyonu Başkanı Rafet Aktaş ise: “Birlikteliği sağlamak için çaba harcıyoruz. Tabi bu güzelliklerin bundan sonra vakfımızda da yaşanmasını, bundan sonra vakıflar ve derneklerle birlikte güzel programlar yapıp bir araya gelip, kaynaşıp tanışmayı çok arzu ediyoruz, bunun için çaba sarf ediyoruz. İnşallah daha güzel günlerde daha güzel programlarda buluşmak üzere diyorum hepinizi Allah’a emanet ediyorum” dedi.

Konyalı ve Karamanlı Kamu Çalışanları Derneği Başkanı Suat Sakarya’da konuşmasında: “İstanbul’da kamuda görev yapan Konyalı Karamanlı hemşehrilerle biz daha çok bir araya geliyoruz. Bütün birimlerde her meslekte öğretim üyeleri, doktorlar, öğretmenlerimiz, belediyelerimiz hepsini kapsıyor bizim derneğimiz. Bu arada bugün çok güzel bir gün, genç başkanımıza da Mehmet Bey’e de teşekkür ediyorum yeni görevlerinde başarılar diliyorum. İyi bir enerji var, genç kadroya bizi buraya davet ettikleri için ediyorum” ifadelerine yer verdi. 

İKEV’de genç ve dinamik bir yönetimin olduğunu vurgulayan Anadolu Eğitim Kültür Konfederasyonu Başkanı Yasin Uluhan da şunları kaydetti: “Burada olmaktan gurur duyuyorum. Genç başkanımız ve dinamik bir kadromuz var. Daha önce gelemdim, gelmediğim içinde kendimde bir eksiklik olarak hissediyorum ve bundan sonra hep birlikte ne yapabiliriz diye başkanımızla istişare halinde olarak elimden geleni, elimizden gelen ne varsa hemşehrilerimize, başkanımıza, vakfımıza burada değerli iş adamlarımıza ve Konya derneklerimizin hepsiyle istişare halinde olarak elimden gelen her şeyi yapmaya hazırım.” 

Ayrıca düzenlenen programa Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir Zoom uygulaması üzerinden çevrimiçi olarak katıldı. Timsal Karabekir, “Yetimler Babası” Kazım Karabekir hakkında katılımcılara bilgiler verdi.

Geleneksel arabaşı, günlerine İstanbul Bakırköy Belediye Başkan Yardımcısı Tarkan Ellergezen, Konyalılar Derneği Başkanı Kudret Fikirli, Karaman Dernekler Federasyonu Başkanı Rafet Aktaş, Konyalı ve Karamanlı Kamu Çalışanları Derneği Başkanı Suat Sakarya, Anadolu Eğitim Kültür Konfederasyonu Başkanı Yasin Uluhan, Karaman Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Kemal Önder Demirkollu, Karaman ve Ayrancı Yardımlaşma Derneği Başkanı Halil Küpdilli, İstanbul Karamanlılar Eğitim Kültür ce Sosyal Dayanışma Vakfı Dernek Kurucusu Yaşar Bacak, İKEV Kurucu Üye – Eski Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Faruk Alkan, İş İnsanı- Ünlülerin Gömlek Ustası Celalettin Benli, Asır Digital Sahibi Halil Sarıbaş, Rehamer Fizik Tedavi Tıp Merkezi Kurucusu Kerim Yapar, İş İnsanı, İKEV Kurucu Üye Mert Başar, İş İnsanı Keramettin Memişoğlu, Diş Hekimi Tarkan Furkan Başaran, Şair Durmuş Ali Gültekin, davetliler ve bursiyer öğrenciler katıldı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284