“Kadro Dağılımı Üniversite Rektörlerinin İnisiyatifine Bırakılmış Hâldedir”

Eğitim Sen Karaman Şube Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada "Kadrolarının dağılımı üniversite rektörlerinin inisiyatifine bırakılmış hâldedir" denildi.

“Kadro Dağılımı Üniversite Rektörlerinin İnisiyatifine Bırakılmış Hâldedir”

Konuyla ilgili yapılan basın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: "Türkiye'deki yükseköğretim kurumlarında Dr. Öğretim Üyeliği, Doçentlik ve Profesörlük kadrolarının dağılımı üniversite rektörlerinin inisiyatifine bırakılmış hâldedir. Adı geçen kadroların tahsisinde keyfi uygulamaların önünü açan bu durum; bugün Türkiye’nin genel atmosferine hâkim olan ‘kendinden olmayanı, farklı düşüneni’ tasfiye etmenin başka bir biçimi olarak karşımıza çıkmakta, "görevi istismar"ın önünü açan bu keyfi uygulamalardan en fazla etkilenen akademik personel de Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası üyeleri olmaktadır.

Türkiye'de yıllardır hâkim olan farklılıkları yok sayma ve tasfiye etme kötülüğü, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi’nde de fiilen tezahür etmiştir. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde uzun yıllar emek veren ve Karamanlı bir hemşehrimiz olan Doç. Dr. Elifhan Köse Çal’a hak ettiği Doçentlik kadrosu 8 senedir, Profesörlük kadrosu ise 3 senedir Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi tarafından ısrarla verilmeyerek Doç. Dr. Elifhan Köse Çal dolaylı yoldan kurumdan ayrılmak zorunda bırakılmıştır. 2547 Sayılı Yükseköğretim Kanunu’na ve yine aynı kanuna dayanarak yayımlanan yönetmeliklerin ilgili maddelerine uygun davranılması durumunda ve ayrıca üniversitelerin usul, esas ve genel uygulamalarına bakıldığında; Üyemiz Doç. Dr. Elifhan Köse Çal’a hak ettiği kadroların uzun zaman önce verilmesi gerektiği açıktır.

Bir akademisyenin hak ettiği kadroların yıllarca hukuksuz bir biçimde verilmemesinin ne anlama geldiğini; bunun yalnız özlük haklarını ve mesleki motivasyonunu elinden almakla kalmayıp, kişiyi görevinden uzaklaştırmanın konforlu bir yolu olduğunu iyi biliyor ve bunun kamuoyu tarafından da bilinmesini istiyoruz. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi yönetimini bu ayrıştırıcı ve ötekileştirici yaklaşımlardan, ilgili kanun ve yönetmelikleri yok sayan, usulsüz ve haksız uygulamalardan uzak; etik ilkelere dayalı, bilimi esas alan, adil bir yönetim anlayışı benimsemeye davet ediyoruz.

Bizler Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası Karaman Şubesi olarak, akademinin etik ilkeleriyle bağdaşmayan bu haksızlığa karşı hukuki süreci başlatmış olan üyemiz Doç. Dr. Elifhan Köse Çal’ın mücadelesinde yanında yer aldığımızı ve sürecin yakın takipçisi olacağımızı komuoyuna duyuruyoruz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284