Karaman İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulundan Yeni Kararlar

Karaman İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, 06.05.1930 tarih ve 1593 sayılı “Umumi Hıfzıssıhha Kanunu’nun 23. maddesinde belirtilen üyelerin katılımı ile 09.04.2020 tarihinde olağanüstü toplandı.

Karaman İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulundan Yeni Kararlar

Alınan kararlara karşı yapılan açıklama şu şekilde, “Dünya sağlık örgütü tarafından “pandemi” ilan edilen Koronavirüs (covid-19) salgınından kaynaklanan olumsuzlukların İlimiz için bir tehdit unsuru olmasının önlenmesine yönelik olarak aşağıdaki kararın alınması uygun görülmüştür.
1-İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunun 03.04.2020 tarih ve 18 sayılı kararın 1. maddesinde  “İl genelinde 01.01.2000 tarihinden sonra doğmuş olanların sokağa çıkmalarının 03.04.2020 tarihi saat 24:00’den itibaren geçici olarak yasaklanmasına,”  kararı verilmiştir.
Ancak bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetilerini kaybetmiş, günlük hayatın alışılmış, tekrar eden gereklerini önemli ölçüde kendi başına yerine getirememesi nedeniyle başkalarının desteğine gereksinim duyan bireylerin uzun süre kapalı alanda kalmasının ruhsal ve fiziksel olarak sağlıkları üzerinde oluşturabileceği muhtemel olumsuzlukların dikkate alınması neticesinde; otizm, ağır mental retardasyon, down sendromu gibi tanısı konulmuş “Özel Gereksinimi” olan çocuk ve gençlerimizin ebeveyn veya bakıcıları refakatinde, rahatsızlıklarını kanıtlayıcı rapor vb. belgeleri yanında bulundurmak, enfeksiyon yayılımını engelleyecek uygun şartları yerine getirmek, sosyal mesafe kuralına riayet etmek ve maske kullanmak, el temizliği ve hijyene uymak koşulu ile ikametlerinden çıkmalarına, park ve bahçelerde dolaşmalarına ve İlimiz sınırları içinde araçla seyahat etmelerine izin verilmesi bir ihtiyaç olarak değerlendirilmiştir.
Bu nedenle 01.01.2000 sonrası doğmuş olmakla beraber yukarıda yer verilen özel gereksinimleri sebebiyle dışarıda bulunmaları elzem görülen çocuk ve gençlerimizin getirilen yasaklamadan muaf tutulmalarına, 
2-İl genelinde, Karaman Sarraflar ve Kuyumcular Derneğinin talebi üzerine tüm sarraf ve kuyumcuların 13 Nisan 2020-30 Nisan 2020 tarihleri arasında Pazartesi ve Perşembe günleri saat:11.00-16.00 arasında ticari faaliyetlerine devam etmelerine, diğer günlerde ise kapatılmasına, tekrar talep olması halinde konunun yeniden İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulunca değerlendirilmesine,
3-Kamu personelinden idari izinli olanların (engelli, gebe, kronik rahatsızlık vb. nedenlerle) izin dönemlerinde bulaş riskini engellemek ve kendi sağlıklarını korumak amacıyla ikametgâhları dışına çıkmamalarına, bu karara aykırı davrandığı tespit edilen kamu personeline gerekli idari ve diğer yaptırımların uygulanmasına,
4-Sağlık Bakanlığının 06/04/2020 tarihli ve 694 sayılı yazısı gereği sağlık tesislerine başvuran tüm vatandaşlarımızın tıbbi maske (cerrahi maske) takmalarının zorunlu hale getirilmesine, sağlık kuruluşları içerisinde maskesiz dolaşıma izin verilmemesine, oy birliği ile karar verilmiştir.”

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285