Karaman Tanitim Portali Projesi Tanitildi

Kültür ve Turizm Müdürlügü tarafindan Mevlana Kalkinma Ajansi’nin finansal destegiyle hayata geçirdigi Karaman Tanitim Portali projesinin açilis kokteyli yapildi.

Karaman Tanitim Portali Projesi Tanitildi
Çesmeli Kilise’de gerçeklesen programa Vali Kahraman’in yani sira Belediye Baskani Dr. Kamil Ugurlu, Garnizon Komutani Jandarma Albay Selçuk Boz, Karamanoglu Mehmetbey Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Gökmen, Vali Yardimcisi Latif Memis, Il Emniyet Müdürü Lütfü Sönmez, daire müdürleri ve basin mensuplari katildi.
Osman Gözel’in ney dinletisi ile baslayan açilis programinda Il Kültür Turizm Müdürü Cengiz Orta’nin proje hakkinda bilgi vermesinden sonra kürsüye gelen Vali Yardimcisi Latif Memis yaptigi konusmada, “Bugün burada açilisini yapmis oldugumuz bu proje, Karaman’in tanitimi için yapilan ve MEVKA’nin sosyal kalkinma programindan hibe destegi alan 7 projemizden biridir. Karaman’in sahip oldugu kültürel ve tarihi hazineleri 3D teknolojisi ve panoromik olarak görsel hale getirilip yakin zamanda 4 dilde ilerleyen zamanlarda ise 12 dilde sanal dünyada tanitimina saglayacak ve Ilimizin tanitimi için büyük katkilar saglayacaktir. Dünyada bu sekilde tanitim yapan 6 site var. Ancak bu siteler ücretli ve sadece bir yerin tanitimini yapmaktadirlar. Bizim projemizde ise Karaman’in kültürel ve tarihi yerlerinin tamami fotograflanip tanitimi yapilacak ve ücretsiz olacaktir. Ben bu projede emegi geçen Il Kültür Müdürlügümüze ve projeye verdigi destekten dolayi Valimiz Süleyman Kahraman’a tesekkür ederim” dedi.
Vali Kahraman ise internetin bir sehrin kendini ifade etmesinde önemli bir araç olabilecegini vurgulayarak “Her geçen gün yeni bir seylere sahit oluyoruz. Çünkü hizla küresellesen ve hizla modernlesen bir dünyada yasiyoruz. Bu gelismelerin ve degisimin önüne geçmek elbette ki ne mümkün ne de mantikli. Yapilmasi gereken bu gelismeleri dikkate alarak, sahip oldugumuz degerleri korumak ve bu degerler isiginda yeni degerler üretmektir. Gelisen teknoloji sadece bugünümüzü etkilemiyor, sadece bugünümüzü sekillendirmiyor. Bütün bu gelismeler, tipki topraga dikilen bir fidan misali, asil karsiligini gelecekte bulacak. Sadece koruma politikalariyla hareket edersek, yarinin dünyasinda söz sahibi olmamiz zor görünüyor. Biz de gelecegi düsünmeli, biz de teknolojide yatirimlar yapmaliyiz. Eger biz kendi teknolojimizi üretebilir ya da üretilen teknolojiyi kendi degerlerimizle ele alabilirsek, teknolojiyi bir amaç olarak degil, bir araç olarak ele alirsak hem yeni degerler üretebiliriz hem de bugün sahip oldugumuz degerleri gelecek nesillere aktarma imkâni buluruz. Karaman binyillardan beri farkli kültürlere ev sahipligi yapmis bir cografya. Bugün bu kültürlerin izlerini hâlâ görmemiz mümkün. Biz istiyoruz ki her çocugumuz, her gencimiz, hatta her vatandasimiz yasadigi sehrin kültürünü ve degerlerini tanisin. Bu degerlerin hayatinda bir yeri, bir karsiligi olsun. Karaman Tanitim Portali’nin önemi de burada ortaya çikiyor. Internet artik hayatimizin her alaninda… Istiyoruz ki böyle bir imkâni kendi degerlerimizi yasatma noktasinda bir araca dönüstürelim. Sadece yüzeysel bilgilerin oldugu bir sanal ortamdan ziyade görselligiyle, içerdigi bilgiyle kaliteli ve nitelikli bir sanal ortam kuralim. Dilerim ki bu proje, Karaman’i hem ulusal düzeyde hem de uluslar arasi düzeyde daha iyi, daha güzel noktalara tasir. Çünkü Karaman’dan dünyanin dört bir yanina yollar insa edemezsiniz; ama sanal ortamda dünyanin dört bir yanina aninda ulasabilirsiniz. Insallah bu proje Karaman için yeni güzelliklere vesile olur. Projeye destek veren il özel idaremize, Karaman Kültür, Sanat ve Turizm Dernegi’ne ve Il Kültür ve Turizm Müdürlügümüze çalismalarinda kolayliklar diliyorum”dedi.
Program Il Kültür Müdürlügünce hazirlanan tanitimi filminin izlenmesi ve yapilan ikramlarin ardindan sona erdi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285