banner358

Karaman, Vilayet Oluşumuzun Haberini Bizden Okudu

21 Haziran 1989’da Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde alınan bir kararla bağlı olduğu Konya’dan ayrılarak Türkiye’nin 70. Vilayeti olan Karaman, 27 yıllık il geçmişinde bugüne gerek ekonomisiyle, gerek tarihi geçmişiyle adından sıkça söz ettirdi.  Karaman’da 27 yıl içerisinde 11 Vali görev yaptı.

Karaman, Vilayet Oluşumuzun Haberini Bizden Okudu
Karaman’ın il oluşunun 27. yıldönümü nedeniyle 21 Haziran Salı günü Karaman’ın Sesi Gazetesi’nin manşetinden verdiğimiz haber ilginç bulundu ve Karamanlılar, vilayet oluşumuzun 27. yıldönümünü bizden okudu. Birçok vatandaşımız bizzat gazetemiz bürosuna gelip veya telefon açarak bu konuda gösterdiğimiz duyarlılıktan dolayı bizlere teşekkür ettiler.
Dün eline mikrofonu alarak çarşıya çıkan Karaman fotoğraf tarihçisi Mustafa Koçak,  20’ye yakın Karamanlı hemşerimizle yüz yüze görüşerek görüşlerini aldı.
Mustafa Koçak Karamanlılara 21 Haziran size neyi hatırlatıyor?, Vilayet olalı kaç yıl oldu ve kaç Vali gördük?, Bunların isimlerini sayarsanız iftarlığınız bizden ve İl ile ilçelik arasındaki farklarımız neler oldu gibi sorular sordu. İşte bu sorulara aldığımız yanıtlar;
1989’da Belediye Başkanı seçilen ve iki dönem bu görevi sürdüren Yaşar Evcen, “21 Haziran Karaman’ın il olduğu tarihtir. İl oluşumuzun üzerinden bugün 27 yıl geçti. Bugüne kadar 11 Vali görev yaptı. İlk Valimiz rahmetli Şükrü Ergün Özakman’dı. İkinci Valimiz Aydın Aslan, Üçüncü Valimiz Halil Nimetoğlu, Dördüncü Valimiz Hakkı Teke’ydi. Ben bu dört Valimizle Belediye Başkanı olarak çalıştım. Diğer Valilerimizi de biliyorum. İlçelikten il sıfatına geçen Karaman bir kere kimliğini buldu. Sizinde bildiğiniz gibi Karaman geçmişte 250 yıl beylik merkezi yapmış, kimlikli, kişilikli, tarihi bir kentimiz. İlçeyken her türlü resmi işlerde Konya’ya bağımlıydık. Ama il olduktan sonra Karamanlılar özellikle sanayileşme konusunu çok iyi değerlendirdi. Bir cazibe merkezi olduk. Ereğli’den, Mut’tan, Gülnar’dan hatta Konya’dan bile çalışmak için gelen insanlar oldu. Okullaşma oranı yükseldi. Eğitim ve kültür ve sosyalleşme yönünde ileriye gitti. İl olduktan sonra Karaman kendi kabuğunu kırdı. Tabi belli sorunlarımız var ama huzurlu ve yaşanabilir bir kent” dedi.
AK Parti İl Başkanı Nazmi Ünlü, “21 Haziran Karaman’ın il oluşunun yıldönümü hatırlatıyor tabi. Karaman bundan 27 yıl önce bugün İl statüsüne kavuştu. Bu 27 yıl içerisinde şuanki Valimizde dâhil toplam 11 Valimiz görev yaptı. İlk Valimizi hatırlamamak mümkün mü rahmetli Şükrü Ergün Özakman yine rahmetli ikinci Valimiz Aydın Aslan, üçüncü Valimiz Halit Nimetoğlu, dördüncü valimiz Hakkı Teke, beşinci Valimiz Ali Akan, altıncı valimiz İsmet Metin, yedinci Valimiz Hasan Basri Güzeloğlu, sekizinci Valimiz Fatih Şahin, dokuzuncu Valimiz Süleyman Kahraman, onuncu Valimiz Murat Koca ve son valimiz Süleyman Tapsız’dır. İlçelikten ile geçişimizi bugün gibi hatırlıyorum. Ben o dönem Anavatan Partisi’ndeydim. Dönemin Başbakanı rahmetli Turgut Özal, biliyorsunuz Karaman’ı ve o günkü Belediye Başkanımız Hasan Özkaymak’ı çok seviyordu. Belediye Başkanımız rahmetli Hasan Özkaymak çok çalışkan biriydi. Karaman için güzel eserler yaptı. Rahmetli Özal Anavatan Partisi’ni kurduğunda en büyük desteği kendisine Karaman vermişti. Bunun hatırına Karaman’ı Türkiye’nin 70. ili yaptı. O dönem il olmamızda emeği büyük olan Işın Çelebi ve Ali Pınarbaşı’nın ismini anmadan geçemem. Onlara şükranlarımızı sunuyorum. Karaman il olduktan sonra tarihinde almadığı yatırımları aldı. Kurum müdürlükleri geldi. Organize Sanayi Bölgesi gelişti ve Karaman artık bir sanayi memleketi olmaya başladı. Son dönemlerde ise Karaman’ın aldığı yatırımlarda Bakanımız Lütfi Elvan ve milletvekilimiz Mevlüt Akgün’ün ismini de saymasak olmaz. Onların sayesinde ilimiz çok büyük yatırımlar kazandı” dedi.
İl Genel Meclisi Başkanı Celalettin Güngörer’de, “21 Haziran ilimiz için çok önemli bir tarihtir. 1989’da bu tarihte il olmuştur Karaman. Dolayısıyla 21 Haziran Karaman’ın il oluşunun yıldönümüdür. Öyle sanıyorum ki 11 Valimiz oldu. Hemen hemen hepsini ismen sayabilirim. Tabi Karaman il olduktan sonra kendini daha fazla geliştirdi büyüdü. Özellikle sanayisi çok gelişti. Birçok insana iş kapısı açıldı. Kültürel, sosyal ve eğitim alanlarında da önemli hamleler yaptı. En önemlisi başka bir ilin gölgesinden kurtulmuş oldu” diye konuştu.
Belediye eski Başkanı Ali Kantürk, “Karaman 27 yıl önce 21 Haziran 1989’da il oldu. Tabi o günden bugüne çok değişimler oldu. Bizim son hatırladığımız kaymakamımız benim hatırladığım Tevfik Özbilgin’di. Ondan sonra 11 Vali geldi. Yeni Valimizde geçtiğimiz günlerde görevine başladı” dedi.
Esnaf Yaşar Yavuz, “Bu tarih dendiğinde ilk önce aklıma Karaman’ın il oluşu, sonra da en uzun gün olduğu geliyor. Bugüne kadar 10 Valimiz görev yapmış ve 11. Valimiz göreve başlamıştır” dedi.
Duru Sarrafiye sahibi Rıza Duru, “21 Haziran tabiî ki Karaman’ın il oluşunu hatırlatıyor. İl olduğumuz günden bugüne kadar 11 Vali görev yaptı. İlk Valimiz Şükrü Ergün Özakman, son Valimiz ise Süleyman Tapsız’dır” dedi.
Eczacı Alaattin Işık, “21 Haziran Karaman’ın il oluşunun tarihidir. Bugünde 27. yılını kutluyoruz. İlk Valimiz Şükrü Ergün Özakman’dan son Valimiz Süleyman Tapsız’a kadar 27 yıllık il tarihinde 11 Vali gördük. İl olduktan sonra Karaman her yönüyle gelişti büyüdü. Tabi bu büyümeyle birlikte sorunlarda arttı. Özellikle trafik sorunu Karaman’ın şuan en önemli meselelerinden biridir” dedi.
Gülseven İnşaat sahibi Zeki Gülseven’de, “21 Haziran bize tabiî ki Karaman’ın il oluşunu hatırlatır” dedi.
Eczacı Recep Kızıltoprak’da “Bu tarih bize çok güzel bir günü hatırlatıyor. Yani Karaman’ın il olduğu gündür. İl oluşumuzla Karaman kendi kabuğunu kırmıştır” dedi.
Kızılay Şube Başkanı Ali Ünlüer’de, Başbakan Adnan Menderes’in ilçe iken Karaman’a geldiği bir anıyı anlattı. 
Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2016, 10:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Mustafa tevfik özbilgin karamanın son kaymakamı karamanın kadrosuz ilk valisi
Mustafa tevfik özbilgin karamanın son kaymakamı karamanın kadrosuz ilk valisi - 1 yıl Önce

İl olduğunda kaymakamdım benim çabam unutulmuş karaman il oldu kaymakam el oldu

SIRADAKİ HABER

banner284

banner285