banner339

Karaman`da “Leylekler Yuvasiz Kalmasin” Projesi

Il Çevre Orman Müdürlügü`nün `Leylekler Yuvasiz Kalmasin` projesi kapsaminda, göçmen kuslar ve leylekler için tarlalara özel olarak dikilen direklere ahsap yuvalar yapildi.

Karaman`da “Leylekler Yuvasiz Kalmasin” Projesi

 

Karaman-Konya karayolu Bölükyazi köyü girisindeki projenin tanitimi için düzenlenen toplantiya Karaman Valisi Süleyman Kahraman, Il Çevre ve Orman Müdürü Ahmet Duran ve köylüler katildi.

Vali Süleyman Kahraman burada yaptigi konusmada, yöneticiler olarak kuslarin evcil ve yaban hayvanlarin da ihtiyaçlari ile ilgilenmek zorunda olduklarini belirtti. Atalarin, vahsi hayvanlar için bile vakiflar kurup, onlarin koruduklarini ve doyurulmasini sagladiklarini ifade eden Kahraman, bu vahsi hayvanlarin bile idarecilerin sorumlulugunda olduguna dikkat çekti.

"Leylekler Yuvasiz Kalmasin" projesi ile Türkiye'de bir ilki baslattiklarini bildiren Kahraman, "Amacimiz, bu projenin Türkiye'ye ve dünyaya örnek olmasidir. Diger vilayetlerin de böyle projelere sahip çikmasini saglamaktir" dedi.

Kendilerinin, insanlarin oldugu kadar hayvanlarin da valisi oldugunu ve onlarin da sorumlulugunu tasidiklarini ifade ederek, insanlari idare ettikleri gibi böcekleri, kurtlari ve kuslari da idare etmek zorunda olduklarini dile getiren Vali Kahraman, "Leylekler, kus türleri giderek azaliyor. Kuslarimiz giderek azaliyor, azaldikça denge de bozuluyor; dengeler bozuldukça da fareler ve yilanlar artiyor. Türk insaninin geleneginde de leyleklerin ayri bir önemi vardir. Çünkü insanimiz leyleklere 'Haci Leylek' derler. O kadar severler yani. Leylekler geldigi zaman baharin geldigini anlariz. Gittikleri zaman da kisa girdigimizi hatirlariz. O bakimdan biz leylekleri ailemizin bir ferdi gibi severiz. Bu bakimdan böyle bir proje baslattik" diye konustu.

Çevre ve Orman Il Müdürü Ahmet Duran'da Karaman'da Türkiye'ye örnek olabilecek bir projeyi hayata geçirmenin mutlulugunu yasadiklarini belirtti.

Bölükyazi köyü arazilerinde ilk etapta, leylekler ve daha küçük kuslar için hazirlanan yuvalarin bulundugu, 10 metre yüksekliginde 16 adet ahsap direk yerlestirdiklerini anlatan Duran, "Özellikle çiftçilerimizin hububatina zarar veren tarla fareleri basta olmak üzere diger zararlilarla da biyolojik anlamda mücadele etmek ve dogal dengeyi tekrar imar etmek adina bu çalismayi baslatmis bulunuyoruz" seklinde konustu.

Yapilan konusmalarin ardindan araziler etrafinda kurulan kus ve leylek yuvalari incelendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285