banner339

Kazim karabekir pasa`nin 129. Dogum yildönümü kutlandi

Karaman`in Kazimkarabekir Ilçe Belediyesi tarafindan Kazim Karabekir Pasa`nin 129. Dogum Yili ve Geleneksel Gurbetten Silaya Senligi düzenlendi.

Kazim karabekir pasa`nin 129. Dogum yildönümü kutlandi

Kazimkarabekir Parki’nda düzenlenen kutlamalara Karaman Valisi Süleyman Kahraman, Ilçe Kaymakami Kamil Güzel, Askerlik Sube Baskani Personel Albay Riza Beser, Kazimkarabekir Belediye Baskani Muammer Sari, Il Emniyet Müdürü Lütfü Sönmez, Kazim Karabekir Pasa’nin kizi Timsal Köymen ve daire müdürleri ile vatandaslar katildi.
Kazim Karabekir Pasa’nin anitina çelenk sunulmasi ile baslayan törende saygi durusunda bulunulduktan sonra Istiklal Marsi okundu. Karaman Valisi Süleyman Kahraman, burada yaptigi konusmada, insanin nasil bir kimlige sahip oldugunu en iyi anlatan, onun zorluklar ve sorunlar karsisinda durusu oldugunu söyledi.
Kazim Karabekir Pasanin, yasanan zorluklar, basa gelen felaket ne olursa olsun, bu aziz milletin esarete boyun egmeyen, daima derin ve güzel düsünen sahsiyetler yetistirebileceginin en güzel örneklerinden biri oldugunu belirten Vali Kahraman, "Bu güne kadar onu anlamak ve tanimak adina birçok etkinlik düzenlenmis, bir çok eser verilmistir. Ama onu bu kisitli etkinliklerle anlamak elbette ki, mümkün degildir. Çünkü Kazim Karabekir Pasa bu aziz milletin gönlünü kazanmis bir devlet adami, zaferleriyle hepimizi kendisine hayran birakan bir asker, itirazlari ve önerileriyle hepimize yol gösteren bir fikir adamidir. Onu anlamak hayatin nasil yasanmasi gerektigini anlamaktir. O insani ve yigit bir durusun örnegidir. Sözlügünde pes etmenin ve umutsuzlugun yeri yoktur. Bizlere yasattigi tüm zaferler ve basarilar için ona minnettariz. Ruhu sad olsun" dedi.
Kazim Karabekir Pasanin, büyük vatan sevgisi, göreve baglilik, fedakarlik, tevazu, çaliskanlik, dürüstlük ve söze baglilik gibi üstün ahlaki ve insan meziyetleri ile bu günün gençligine örnek olacak komutan ve devlet adamlarindan oldugunu belirten Kazimkarabekir Belediye Baskani Muammer Sari, "Türk Milli Mücadelesi, Türk Milletinin Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliginde, vatan ve hürriyet asigi, dar bir kadroyla gerçeklestirdigi essiz bir destandir. Iste bu unutulmaz kahramanlardan biri de Kazim Karabekir'dir. Ben onunla hemsehri olmadan gurur duyuyorum” diye konustu.
Kazim Karabekir Pasa’nin kizi Timsal Köymen ise Kazimkarabekir'de bulunmaktan ve Kazimkarabekirli olmaktan her zaman babasi gibi gurur duydugunu ifade ederek, "Onun dogumunun 129. yilinin kutlanmasi bir kadirsinaslik örnegidir. Ben herkese tesekkür ediyorum" diyerek, babasinin yazdigi 'Türk Yilmaz' siirini okudu.
Daha sonra esek yarisi, halat çekme yarisi ve hiç bir kesici alet kullanmadan karpuz yeme yarismalari yapildi. Yarismalarda dereceye girenlere Vali Süleyman Kahraman ve protokol üyeleri tarafindan ödüllerinin verilmesinden sonra ilçe kütüphanesinde Kazim Karabekir Pasa’nin kendi yazdigi kitaplar ve fotograflarindan olusan sergi gezildi.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285