Kilbasan Kasabasinda Buzagi Güzellik Yarismasi Yapildi

Tarim Il Müdürlügü’nce organize edilen ve Mevlana Kalkinma Ajansinca finanse edilen Buzagi Güzellik Yarismasi 16 Haziran 2011 Persembe günü Ilimiz merkeze bagli Kilbasan Kasabasi’nda yapildi.

Kilbasan Kasabasinda Buzagi Güzellik Yarismasi Yapildi

Programa Il Müdür Yardimci Vekili Refik Kiraz, Kilbasan Belediye Baskani Ibrahim Baykara, Yollarbasi Belediye Baskani Mehmet Sariüzüm, Karaman Damizlik Sigir Yetistiriciligi Birligi Baskani Hasan Bayad, Karaman Süt Üreticileri Baskan Yardimcisi Süleyman Selim Akkus, Sube Müdürleri, çevre köylerden gelen vatandaslar ve Kilbasanli yetistiriciler katildi.
Saygi durusu ve Istiklal Marsi’nin okunmasinin ardindan bir konusma yapan Kilbasan Belediye Baskani Ibrahim Baykara “Buzagi Güzellik Yarismasi”nin beldelerinde yapilmasindan dolayi duydugu memnuniyeti ifade ederek bu tür etkinliklerin bölge hayvanciligina önemli katkilar saglayacagini ve üreticilerin hayvan yetistiriciligi konusundaki gelismeleri takip edebilecekleri bir ortam oldugunu belirterek yarismada emege geçenlere ve katilimcilara tesekkür etti.
Baskan Ibrahim Baykara sonrasinda konusan Il Müdür Yardimci Vekili Refik Kiraz yaptigi konusmada: “Çiftligimizin Sultanlari Projesi kapsaminda 9 köy/beldede 250’si beyan olmak üzere 290 çiftçimiz Süt Sigiri Yetistiriciligi Egitimine katilmislardir. Bu egitime katilan çiftçilerimizden ve Il Müdürlügümüz görevli personelinin katildigi Konya ve Aksaray illerini kapsayan çiftçi inceleme gezisi düzenlenmistir. Yem bitkisi yetistiriciligini yayginlastirmak için 10 dekar Slajlik Misir, Yonca, Macar Figi demestrasyonu hedef bölgelerde kurulmustur. Koruyucu hekimligin hayvanciliktaki öneminin çiftçilere anlatilmasi amaciyla her egitim yerinde 10 adet hayvanda mastitist asilamasi uygulanmistir. Suni tohumlamanin yayginlastirilmasi için 10 adet suni tohumlama uygulamasi yapilmistir. Hayvan refahinin öneminin ve hayvanlarin verimdeki etkilerinin görülmesi için 6 adet serinletme fiskiyesi uygulamasi yapilmistir. Yarismanin ilimiz ve bölgemiz hayvanciligi için önemli katkilar saglayacagina inaniyorum. Bu yarismanin hazirlanmasinda emegi geçen herkese tesekkür ediyorum” dedi.
“Buzagi Güzellik Yarismasi” yapilan konusmalarin ardindan yarisma jürisinin yaptigi degerlendirme sonucunda dereceye girenlere çesitli hediyelerin verilmesiyle son buldu.

 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285