Kira Gelirini Beyan Etmeyenlerin Dikkatine!

Karaman Ticaret ve Sanayi Odası, kayıt dışı ekonomi ile mücadele kapsamında 2024 yılında kira denetimlerinin yapılacağını ve kira gelirini beyan etmeyenlerin mağduriyet yaşamaması için uyarıda bulundu.

Kira Gelirini Beyan Etmeyenlerin Dikkatine!

Konuyla ilgili olarak Karaman Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yapılan açıklamada, “Hazine ve Maliye Bakanlığı kira geliri potansiyeli olan konutların tespiti için çalışma başlattı.Bakanlık bu yıl yaklaşık 2 milyon konutu kontrol ederek, kiralık konutları belirleyecek. Denetimlerle kira gelirlerinin vergi dışı bırakılmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Denetimlerde kiracılardan gerekli bilgiler talep edilecek. Bu bilgiler elektronik ortamda tutulacak. Kontrollerin ardından beyannamelerinde uyumsuzluk olan ve hiç beyanname vermeyen mükelleflere yönelik yasal işlem başlatılacak. Beyanname başvuruları ikametgahın bulunduğu bölgedeki vergi daireleri aracılığıyla yapılabiliyor. İnternetten de başvurmak mümkün. Dijital vergi dairesinin internet adresi olan https://dijital.gib.gov.tr/ üzerinden de başvuruları yaparak beyanname doldurulabiliyor.

 Tüm üyelerimize önemle duyurulur” denildi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284