Kâmil Ugurlu: “Karaman Ve Konya Ovasi Türkiye’nin Bereket Kaynagi Olacak”

Belediye Baskani Kâmil Ugurlu, TRT Çukurova Radyosu’na canli telefon baglantisiyla konuk oldu. Geçtigimiz Cuma günü açilis töreni gerçeklestirilen Mavi Tünel ile ilgili radyo sunucusu Alper Yetgün’ün sorularini yanitlayan Ugurlu konusmasinda, Karaman ve Konya ovalari için hayati önem tasiyan projenin yüz yillik bir rüya oldugunu söyledi.

Kâmil Ugurlu: “Karaman Ve Konya Ovasi Türkiye’nin Bereket Kaynagi Olacak”
Türkiye’nin gelecegini etkileyecek bu heyecan verici proje ile Akdeniz’e dökülen sularin artik bosa akmayacagini canli yayinla anlatan Kâmil Ugurlu:
“Sulamanin etütleri 1904 yilina, insaatinin baslamasi ise 1908 yilina kadar uzaniyor. Nihayet 100 yillik bir rüya olan projenin temeli 2007 yilinda Hükümetimiz tarafindan atildi. Ülkemizin GAP’tan sonra en büyük sulama projesi yatirimi olma özelligini tasiyan ve DSI tarafindan uygulanmaya baslanan Konya Ovasi Sulama Projesi ile; Akdeniz’e bosa akan sular Konya Havzasina tasinarak modern sulama yöntemleri hayata geçmis olacak” dedi.    
Dünyanin en önemli yeralti su rezervlerinin bulundugu Karaman ve Konya ovasinda, bilinçsiz kullanim sonucu su seviyesinde büyük düsüs oldugunu ve bu proje ile yeralti sularinin da beslenecegini belirten Kâmil Ugurlu konusmasinin devaminda sunlari söyledi:
“Özellikle bölgedeki tarim alanlarinin sulanacagi proje bünyesinde ayrica; Konya ve Karaman sehir merkezlerinin içme, kullanma, sanayi suyu ihtiyaçlarinin karsilanmasi ve hidroelektrik enerji üretimi de bulunmaktadir.
4 metre çapinda ve yaklasik 17 kilometre uzunlugu ile Türkiye’nin Urfa tünellerinden sonra ikinci büyük sulama tüneli olan Mavi Tünel’den; saniyede 36 metreküp su, toplam 223 bin 410 hektarlik araziye sulama suyu takviyesi yapacak. Ayrica yeralti suyunu desteklemesinin yani sira Konya ve Karaman ilimizin 60 yillik içme suyu ihtiyacinin karsilanmasina yardimci olacak ve yilda yaklasik 150 milyon kw saat hidroelektrik enerji üretilecek.”
Karaman’da toprak toplulastirmanin en güzel örneklerinin yapildigini da söyleyen Baskan Ugurlu:
“Tarim arazilerinin daha düzenli olmasi için gelistirilen Toprak Toplulastirma diye bir faaliyet var. Türkiye’de en basarili uygulamalardan bir tanesi Karaman’da yapiliyor. Tarim alanlarinin sulanmasi ve diger tarimsal hadiselerin disipline edilmeleri daha kolay vaziyete geliyor. Bir de bunlara Mavi Tünel ile gelecek suyun ilave edildigini düsündügümüzde gerçekten Karaman ve Konya ovasi Türkiye’nin bereket kaynagi olacak.” dedi.
“Akdenizden Toroslara” radyo programinin sunucusu Alper Yetgün ise canli telefon baglantisinin sonunda Belediye Baskani Ugurlu’ya tesekkür ederek: “Sayin Ugurlu çok yogun çalistiginizi ve Karaman’in kaderini degistirecek projelere imza attiginizi biliyoruz. Ulusumuz adina size tesekkür ediyor, TRT ailesi olarak çalismalarinizda basarilar diliyoruz” dedi.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285