banner358

KMÜ’de Karamanoğulları Kültür Ve Medeniyeti Uygulama Ve Araştırma Merkezi Kuruldu

Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Karamanoğulları Kültür ve Medeniyeti Uygulama ve Araştırma Merkezi kuruldu.

KMÜ’de Karamanoğulları Kültür Ve Medeniyeti Uygulama Ve Araştırma Merkezi Kuruldu

19 Temmuz 2017 tarihli ve 30128 Sayılı Resmî Gazetede yayımlanan kararla faaliyete geçen merkez, Karamanoğulları dönemine ışık tutan pek çok araştırma ve projeye yön verecek.

KMÜ’ de kurulan merkezin amacı; Karamanoğulları tarihi, kültürü ve sanatı üzerine yapılacak çalışmaları yürütmek, bilimsel toplantılar düzenlemek, konuyla ilgili yayınlar yapmak, bu konuda araştırma yapan bilim insanları ve öğrencilere destek olmak şeklinde belirlendi.

Merkezin faaliyet alanları içerisinde; Karamanoğulları tarihi, kültürü ve sanatı hakkında ulusal ve uluslararası düzeyde kongre, konferans, sempozyum, panel ve seminer gibi bilimsel toplantılar düzenlemek, yayınlar yapmak, Karamanoğulları sanatına ilişkin kurslar açmak, sergiler düzenlemek, proje üretmek ve yapılacak projelere destek olmak, benzer amaçlı merkezlerle işbirliği yapmak, Karamanoğulları ortaçağ medeniyeti ve tarihi ile ilgili kütüphane ve arşiv oluşturmak, Karamanoğulları ve ortaçağ mimari yapılarının ve kent dokusunun ortaya çıkarılmasına yönelik kazı ve restorasyonlar yapmak veya bu tür faaliyetlere destek olmak gibi pek çok çalışma yer alıyor.

KMÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Akgül, üniversite bünyesinde kurulan Karamanoğulları Kültür ve Medeniyeti Uygulama ve Araştırma Merkezinin Karamanoğulları Beyliğinin daha iyi anlaşılması açısından önemli olduğunu vurgulayarak Merkezin gerek Karaman gerekse ülkemiz açısından faydalı çalışmalar yapacağına inandığını belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner284

banner285